Равна гора остава в Община Созопол, реши местният парламент
С 6 гласа “против” и 5 “въздържал се”, Общинският съвет в Созопол не даде съгласие за провеждане на референдум за отделяне на село Равна гора от Община Созопол и присъединяването му към състава на Община Приморско.
Само 6 представители на местния парламент подкрепиха докладната записка.
Тя бе внесена от председателя на Общинския съвет Панайот Рейзи.
Докладната бе включена в дневния ред, след като по предложение на инициативен комитет, 306 жители от Равна гора се включиха в подписка за присъединяване към Община Приморско.
Подобна подписка бе организирана и в съседното село Росен.
Тя, обаче, е подкрепена от по-малко от 25% от избирателите, както изисква Закона за допитване до народа.
Освен това, инициативния комитет там е провел събрание, на което не са присъствали необходимите по закон 100 души.
Поради тези и други нарушения, кметът на селището не е регистрирал инициативния комитет.
В същото време в паралелна подписка, но за оставане в границите на Община Созопол са се подписали 615 души или 61% от общо 1009-те жители на селището.
В крайна сметка, докладната записка, която бе под номер две в дневния ред бе оттеглена от вносителя й Панайот Рейзи.
Въпросът за референдума в Равна гора и Росен крие дългосрочни рискове за жителите на цялата Община Созопол, бяха аргументите на по-голямата част от съветниците.
Двете села са разположени в централната част на Община Созопол и откъсването им ще я раздели на две отделни териториални части.
Хипотезата на чл. 27 и 29 от Закона за административно териториалното устройство би довела до обособяването на две общини - едната с административен център Созопол и околните села и една от селищата във вътрешността на Общината, стана ясно на сесията. Жителите на тези населени места обаче са изправени пред същата участ- да провеждат референдуми, за да бъдат включени към някои от съседните общини, тъй като нямат ресурс да обособят самостоятелна.