Тричленен състав на Върховния административен съд ВАС отмени решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), с което, считано от 1 юли 2004 година, са определени нови цени на електрическата енергия, използвана за битови нужди от населението.
Съдът изпраща преписката на ДКЕВР за решаване на въпроса по същество като съобрази и задължителните указания по тълкуването и прилагането на закона, дадени с мотивите на това съдебно решение.
Решението може да се обжалва с касационна жалба пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му.
От ВАС припомнят, че с решение от 11 май 2002 Министерски съвет е приел Енергийна стратегия на Република България, а с решение от 17 юли 2002 Народното събрание е одобрило тази стратегия.
В нея е предвидено, че през периода 2002 - 2005 г. трябва да бъдат направени поетапни увеличения на средните цени на електрическата енергия за битови нужди в резултат на което средната цена през 2004 г. ще достигне до 0.108 лв/кВтч с включен ДДС, т.е. 4.92 цента за 1 кВтч с включен 20 % ДДС при валутен курс 2.20 лв. за 1 долар.
С решение от 28 юни 2002 ДКЕВР е приела примерен тригодишен график за ежегодно повишаване на средната продажна цена на електрическата енергия за битови нужди.
С обжалваното решение от 1 юли 2004 ДКЕВР е определила нови цени на активната електрическа енергия, използвана за битови нужди от населението.
В мотивите на комисията е посочено, че през предходния втори етап е била достигната средна продажна цена от 93 лв. за един мегаватчас, поради което на сегашния трети етап трябва да бъде достигнато равнище на средната продажна цена от 102 лв/МВтч без ДДС, което означава средно увеличение от 10 %.
При запазване на цените от т. нар. първо стъпало от двустъпалната тарифа (т.е. месечното потребление от 75 кВтч за дневната зона и от 50 кВтч за нощната зона), на повишение подлежат само цените от т.нар. второ стъпало, а това, според ДКЕВР означава, че за да се постигне увеличение от 10 % на средната продажна цена, е необходимо действащите цени на електрическата енергия за второто стъпало да бъдат повишени с 13.51 %. Според съдебния състав, изводите и изчисленията на комисията са в унисон с правилата на Наредбата за регулиране на цените на електрическата енергия, но отново всички изчисления са направени при валутен курс 2.20 лв. за 1 щатски долар, който отдавна не е актуален.
През цялата 2004 г. най-високата стойност на щатския долар спрямо българския лев е била 1.657200 в продължение само на два дни (14 и 15 май).
Но дори при тази стойност на долара изчисленията на ДКЕВР в оспореното решение показват едно значително и валутно необосновано увеличение на средните продажни цени.
С оспореното решение комисията е нарушила всичките принципи по чл. 23 и чл. 24 от Закона за енергетиката. Залагайки в основата на средната продажна цена валутен курс от 2.20 лв. за 1 щатски долар при значително по-нисък валутен курс, определен от БНБ за 2004 г. и 2005 г., ДКЕВР е нарушила принципа за баланс между интересите на енергийните предприятия и потребителите, защото енергийните предприятия и в частност електроразпределителните дружества правят реални разходи при по-ниския валутен курс, а продават при възприетия от комисията значително по-висок валутен курс.
Според тричленен състав на ВАС, въпросното решение на ДКЕВР страда от порока материална незаконосъобразност, поради което трябва да бъде отменено.