Често има проблеми при свързването на новите хотели с електро- и ВиК мрежите на съответния курорт. Това съобщи Ели Хаджиева, началник-управление "Кредитиране" на Насърчителна банка. Туризмът продължава да е моден бизнес, но сега собствениците се насочват към СПА-хотели, селски къщи за гости и др.
Наред с проблемите при кредитирането, с конкуренцията и непознаването на европейските режими малките и средните предприятия се боят от текучеството на квалифицирана работна ръка и по-високите цени на труда.
В ЕС 97% от регистрираните 18 милиона предприятия са малки и средни. У нас 99% от регистрираните над 360 000 фирми също са малки и средни.
Атрактивно за кредитиране на малки проекти е изграждането на малки ВЕЦ-ове или на преработвателни предприятия. Насърчителна банка е финансирала 3 ВЕЦ-а. Проектите са рентабилни, защото НЕК е длъжна да изкупува електроенергията.
Българските предприемачи продължават да работят без стратегия за развитие на компаниите, визия за финансирането им и внедряване на ноу-хау, стана ясно на семинар на Насърчителна банка за кредитиране на малки фирми. Експертите на трезора се сблъскват с редица проблеми. Законодателството у нас се променя често, кредитоискателите не познават евроизискванията за сектора, в който работят. Това каза шефът на банката Георги Момчилов.
Държавните органи - като ДНСК - също не се съобразяват с промените в изискванията и издават разрешителни за мандри и цехове, които по-късно не могат да бъдат въведени в експлоатация. Принудени сме да даваме допълнително средства и да дофинансираме проектите, тъй като строителството вече е започнало и сме отпуснали част от заема, допълни Момчилов.
Според Ели Хаджиева предприемачите имат оскъдна информация за евроизискванията, рядко разработват средносрочна или дългосрочна стратегия за бизнеса си, не познават условията за получаване на кредит.
Насърчителна банка предлага 10 инвестиционни програми за малките и средни предприятия. Две от тях са за експортно кредитиране. Четири са новите - "Семеен бизнес", "Здравеопазване", "Високи технологии" и "Северна инициатива". От 2002 до края на 2004 г. кредитният портфейл на банката се е увеличил пет пъти - от 14 милиона до 71 милиона лева. Разпределението му по отрасли е 43% - преработваща промишленост, 21% - хотели и ресторанти, 16% - търговия и услуги, 7% - селско и горско стопанство, 3% - строителство, и 10% - други. Единствената държавна банка е първият одобрен посредник от всички страни кандидат-членки за ЕС, получил гаранционна линия от Европейския инвестиционен фонд на Европейската комисия. По нея фирмите могат да получат кредитиране при обезпечение, което може да падне до 85% от размера на кредита.
За да оцелеят при конкурентния натиск след присъединяването към ЕС, малките и средните предприятия трябва да се обединяват. Секторното оцеляване е основната форма за оцеляване, каза експертът по евроинтеграция и член-основател на Европейското движение в България Красимир Костов. Според него основните предизвикателства пред малките и средните предприятия са изискванията за безопасността и качеството на стоките. Много средства ще са необходими за постигането на европейските изисквания за здравословни и безопасни условия на труд. Големи инвестиции ще са необходими и за патентоване и защита на търговски марки и изобретения.
У нас цените са 42% от средноевропейските, като тези на стоките са 57% от средните за съюза, а на услугите - 26%. Според Костов се очаква да растат само цените на услугите. Това ще е добре, тъй като 58,8% от българите работят в сферата на услугите и високите тарифи ще увеличат доходите им. От членството в ЕС най-много ще спечели селското стопанство, защото в него Брюксел налива най-много субсидии, смята Костов. Според наблюденията от май до октомври 2004 г. доходите на селските стопани в 10-те новоприсъединили се към ЕС страни са нараснали с 55%. "Нашето селско стопанство излиза от периода на кризата, в която беше в годините на преход, и има бъдеще", прогнозира Красимир Костов.