Пуч срещу Симеон. БСП и ДПС готвят коалиция с част от НДСВ
Част от парламентарната група на НДСВ в 40-ото Народно събрание вероятно ще се отдели в близките дни от партията и ще обяви официално намерението си за съставянето на общо правителство с БСП, съобщиха вчера близки до партията на Симеон Сакскобургготски. Според тях начело на отцепниците стоят финансовият министър Милен Велчев и ръководителят на предизборния щаб на НДСВ Лидия Шулева. Групата, която се готви да влезе в коалиция с БСП, вече е започнала преговори с левицата. Излизането на хора от НДСВ било подкрепяно от Ахмед Доган, който още в средата на месеца заяви, че би управлявал заедно със социалистите. В изборната нощ Доган заяви, че "стабилен кабинет без левицата не се вижда на хоризонта". Според него, за да се гарантира стабилността на управлението, е необходим трети субект, който е в режим "търси се". Самият Доган знаел кой е този субект.
Подкрепата на ДПС за крилото около Велчев и Шулева било знак към Сакскобургготски, че движението няма да прости отказа на управляващата партия да се яви на изборите в обща либерална коалиция. Доган настоял преговорите между НДСВ, БСП и ДПС да се водят зад гърба на премиера.
Близки до преговорите твърдят, че условието на Велчев за участие в прeговорите с левицата било номинирането му за бъдещ премиер. Желанието на финансовия министър да оглави правителството бе заявено още преди година. След спешна среща със Симеон Сакскобургготски обаче Велчев престана да демонстрира лидерските си амбиции и не пропускаше случай да заяви, че в бъдещото управление на страната Симеон е единствената подходяща кандидатура за премиер.
Лидия Шулева пък се присъединила към отцепниците, за да отмъсти на лидера на НДСВ за свалянето й от вицепремиерския пост. Още при формирането на кабинета на НДСВ през 2001 година тя бе сочена за топлата връзка между Сакскобургготски и "Позитано" 20.
От днес левицата ще започне официално преговори за съставянето на кабинет. Вероятно мандатът за формиране на правителство ще бъде връчен на парламентарната група на Коалиция за България в началото на август. Според запознати президентът Георги Първанов ще използва максималния срок от 30 дни, който конституцията му дава за свикване на парламента и ще обяви започването на работата му в края на юли. Дългият срок трябвало да позволи на левицата да състави кабинет, който да успее да събере необходимото мнозинство в парламента.
Според окончателните резултати от изборите Коалиция за България е спечелила 31,17% от гласовете, или 83 депутатски места. Втора политическа сила е НДСВ с 19,91% от гласовете и 53 места. Трето е ДПС с 12,45% от гласовете и 33-ма депутати. Четвъртата е коалиция "Атака", която ще има 21 народни представители. Десните партии печелят общо 50 мандата. От тях 20 ще има ОДС, 17 - ДСБ, и 13 - БНС.
Окончателните резултати от вота, на който са гласували 55,7 на сто от българите, вероятно ще бъдат обявени във вторник. Дотогава ще бъдат обработени всички изборни протоколи. Обработените досега книжа показват, че едва 1,5% от бюлетините са недействителни.
До вчера сутринта срещу сайта на ЦИК, който се администрира от държавната фирма "Информационно обслужване", бяха регистрирани над 3000 хакерски атаки, съобщиха от дружеството. Всички те обаче са били спрени.