Общо 6 722 367 българи имат право да гласуват на изборите за 40-ото Народно събрание утре. Секциите ще бъдат открити в 6.00 сутринта, а Централната избирателна комисия ще обяви края на изборния ден след 19.00 ч. За доверието на избирателите се състезават 22 партии и коалиции. За първи път българите ще гласуват с интегрална бюлетина на парламентарен вот. Те ще отбелязват вота си със знак в квадратчето пред името на формацията, която са избрали.
Вотът е действителен, когато е зачертано само едно квадратче и знакът не влиза в рамките на квадратче на друга партия или коалиция. ЦИК забрани изписването на имена, инициали, рождена дата, ЕГН и подпис върху бюлетината, за да се изключи вероятността от злоупотреба с тайната на вота. Всякакви подобни знаци ще правят бюлетината недействителна. Ако обаче името е изписано само в рамките на едно квадратче, вотът ще е действителен. От ЦИК обаче препоръчаха избирателите да използват знаците "Х", "+", "0", точка или "чавка" при гласуване.
При влизането си в избирателната секция гражданинът ще получава по 1 интегрална бюлетина. Член на секционната избирателна комисия трябва да постави печат от външната страна на документа, а гласоподавателят ще трябва да се увери, че няма поставени знаци в квадратчетата на листа за гласуване. След това той трябва да влезе в тъмната стаичка, за да гласува. След излизането си от стаичката гласоподавателят трябва да върне бюлетината на избирателната комисия, където ще й бъде поставен още един печат. Едва след това тя може да бъде пусната в изборната урна.
Бюлетината ще е фабрично сгъната на две по дължина. По свое желание всеки може да сгъне бюлетината още няколко пъти, стига вотът му да остане скрит и да се виждат двата печата от секционната избирателна комисия.
Всеки избирател има право, ако сбърка веднъж, да поиска втора бюлетина. Тези бюлетини ще се опаковат отделно като сгрешени и няма да се броят.
Гражданите със загубена или открадната лична карта могат да си извадят документ за гласуване в полицейските управления и в деня на вота. Студентите и учениците могат да гласуват във всяка секция на територията на общината, в която учат, като представят редовно заверена студентска или ученическа книжка. Те ще подписват декларация, че няма да гласуват на друго място. Гласувалите повече от веднъж ще бъдат дадени на прокуратурата.