24 май не е просто поредния официален празник - това е денят, в който всеки българин може да изкрещи с пълно гърло, че е горд потомък на нация, заемаща стратегическо място в историята на Европа.
24 май е символ на достойнство, традиция и духовност.
По традиция и тази година в навечерието на 24 май музиканти, артисти, певци, писатели, худажници, читалищни и музейни работници се събраха, за да се поздравят за своя празник.
Домакин на срещата бе кмета на Бургас Йоан Костадинов.
"По този начин обищина Бургас иска да изрази уважението си към вашето творчество, което отдавна е влязло в Европа. Нека именно творчеството ви бъде емблемата на нашия град" - с тези думи кмета Костадинов се обърна към културните дейци.
И тази година бе спазена традицията изявени творци и институции да бъдат отличени за ярко присъствие в културния живот на Бургас.
Най- много награди получи Читалище "Пробуда".
Почетна грамота бе връчена на Секретаря на читалището Нана Пенкова по помод 125 години от създаването на културната институция. С награда бе удостоена и Кина Христова, която е вокален педагог на Клуб "Сезони", който също работи към читалище "Пробуда".
Мирослав Станчев и Мина Пенкова получиха индивидуални награди за отличия в областта на изкуството.
Мирослав Станчев стана носител на "Гранд при" на годишното издание на Националния конкурс за българска песен "Сезони", а Мина Пенкова на същия конкурс получи приза поп изпълнител на годината.
"Изключително съм щастлива и горда от тези отличия, които получаваме в навечерието на 24 май. Смятам че те са напълно заслужени, имайки предвид труда, който всички ние хвърляме в името на децата, защото те са безкрайно талантливи.
Наградите са плод на активната дейност на Читалище "Пробуда" и на Клуб "Сезони" - сподели специално за Бургас инфо Нана Пенкова.
Децата от клуб "Сезони" се представят много достойно както на национални, така и на международни конкурси. Също така те са неизменна част от културните прояви в Бургас. Предстоят на 21 май записи на децата от Сезони в Националната телевизия.
Пътят към Европа, който така амбициозно сме поели, изисква сегашното и идващото ни поколение да придобият най-съвременни знания и умения, но не и чрез ограничаване на широката култура, с която младият човек по-успешно печели борбата за реализацията си в бързо променящия се свят. А нашата просвета и култура има своите високи и традиционни постижения, за което ярко говорят ежегодните големи успехи на нашите деца в международни конкурси по света. Само чрез разумно съчетание на най-добрите традиции в нашето образование с безкрайните хоризонти на съвременната наука ще бъде осигурен възходът ни към една просперираща България.
Тази година е много особена за читалища "Пробуда". Тя е белязана със 125 годишния юбилей на читалището и 60 години от създаването на Ансамбъл "Атанас Манчев".
В навачерието на най- българския празник с награди бяха удостоени и Гарнизонен военен клуб - Бургас, Регионален бургаски музей - Природонаучна експозиция, както и читалищата в Българово и Сарафово.
Награда за особено ярко присъствие в културния живот на града бе отредена и за Школата по детски мозайки с ръководител Райна Рачева.
Тази година Школата празнува 25 години от своето създаване. Децата минали през годините през нея са се представяли със самостоятелни изложби в Холандия, Франция, Чехословакия, Япония и др.
Голяма част от детските мозайки са притежание на частни колекционери в целия свят.
А Албумът "Най- слънчевите детски музайки" бе подарен на посланницита на страните - членнки на Европейския съюз, които посетиха Бургас във сряда.
За лични заслуги в духовния живот на града ни с грамоти бяха отличени директора на художествена галерия "Петко Задгорски" Пенка Седларска и Славка Тодорова - библиотекар в читалище "Любен Каравелов".
Награда бе връчена и на екипа на вестник "Автограф", издание на бургаските писатели за литература и изкуство.