Масирани проверки на фирми от строителния бранш започват от понеделник на територията на Бургаска област, съобщи шефът на Главна инспекция по труда Тотьо Младенов. В рамките на 20 дни ще бъдат проверени около 100 строителни обекта.
В проверките ще участват всички инспектори от областната инспекция по труда в Бургас. Ще се включат и служители от други инспекции в страната.
Собствениците на строителни обекти ще бъдат инспектирани през ноща и почивните дни.
Проверките ще бъдат направени в рамките на националната кампания на инспекцията по труда в строителството.
Мерките се налагат заради засиления травматизъм в строителството и увеличения обем в строителството през последните две години, уточни Тотьо Младенов.
Основни нарушения има в организацията на работа на строителните обекти, по безопасността на труда и липсата на трудови договори. Това показва анализът на областната инспекция по труда след извършените до този момент порверки.
"Предупреждаваме представителите на бизнеса от строителния бранш, че ще има спрени обекти по време на кампанията, когато се установят груби нарушения в нормативните изисквания и има реална опасност за живота на хората, които работят на тези обекти", бе категоричен шефът на Главната инспекция по труда.
От началото на година в цялата страна са спрени от експлоатация 10 строителни обекта като 3 от тях са във Варненска област.
"Няма да се правят компромиси с никого, тъй като само за 4 месеца в Бургас са регистрирани 3 смъртни случая в строителството", предупреди Тотьо Младенов.
Основните причини за трагичните инциденти са липсата на организация на строителния обект, използването на необезопасени скелета и липса на квалификация на голяма част от строителните работници, отчитат инспекторите.
Работниците също ще бъдат санкционирани в случаите, когато са били инструктирани и въпреки това са нарушили правилата за работа.
Ще бъдат проверени обекти както в Бургас, така и в Слънчев бряг, Обзор, Созопол , Приморско, уточниха още от инспекцията по труда.
Санкциите, които налагат инспекторите са предприсания, административни актове, възможност за въвеждане на специален режим на работа, спиране на машини и съоръжения.
При повторно нарушение строителния обект се спира от експлоатация и се сигнализират органите на прокуратурата.
Проблемът с трудовите договори стои вече втора година въпреки, че се налагат санкции. За липса на трудов договор глобата е 1000 лева, коментира още Тотьо Младенов. Той подчерта, че се налага спешна промяна в Наредба 2 за минималните изисквания за строителството, където е упоменато ,че може да се работи и на граждански договор.
"Това е пълен абсурд за строителството, тъй като това е рисков отрасъл. Когато стане злополука се оказва, че работникът няма никакви права", заяви Младенов.
На територията на Бургаска област е проведена и областна кампания в дървопреработването и мебелното производство.
В рамките на две седмици са проверени 35 предприятия от заплануваните 40. Останалите пет са обявени в ликвидация. Това съобщи директорът на областната инспекция по труда Павлин Васков.
Проверени са цехове на територията на Бургас, Айтос, Карнобат.
198 нарушения са констатирани по време на кампанията.
44 от тях са свързани с трудовите правоотношения- неспазване на работното време, извънреден труд, липсвали са елементи на трудовия договор, които са въведени от 1 август миналата година.
Останалите 154 нарушения са свързани със здравословни и безопасни условия на труд.
Най-често срещаните провинения са работа с необезопасени машини, липса на лични предпазни средства.
Съставени са 9 акта, спрени са от експлоатация 3 машини, които не са отговаряли на изискванията за здравословни условия на безопасен труд.
Областната инспекция по труда е сигнализирала прокуратурата за бургаска фирма, която е нарушила Закона и е наела на работа две непълнолетни лица.
От инспекцията обаче отказаха повече подробности по случая.
"Не съм издал нито едно разрешително за работа на непълнолетни в строителния бранш", допълни Павлин Васков.
30.03.2005 16:32
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|