Николай Стойков: На българския пазар има много некачествени стоки
542 проверки са извършени от Комисията по търговия и защита на потребителите в Бургас от началото на годината до сега. 132 от тях са завършили със съставяне на актове за административни нарушения.
Данните оповести началникът на териториален отдел на КТЗП за областите Бургас, Сливен и Ямбол Николай Стойков.
На днешния ден, когато се чества световния ден на потребителя, Комисията по търговия и защита на потребителите организира традиционния “Ден на отворени врати”. Тази година мероприятието бе проведено едновременно в Бургас, София, Варна и Пловдив.
Денят протече под мотото: “Пълна информация – сигурен избор”.
През целия ден служители на комисията заедно с представители на Държавната агенция по метрология и технически надзор, Министерството на здравеопазването и Държавния ветеринарно-санитарен контрол приемаха жалби и сигнали на граждани.
Само днес в Бургас бяха извършени 10 проверки в търговски обекти.
По сигнал на граждани бе проверен магазин за кухненско обзавеждане. Според потребители, подали жалбата в търговския обект е липсвала цена на стоките. От комисията са установили, че на кухненските мебели няма информация за производителя или вносителя.
Това е нарушение на Закона за защита на потребителите и собствениците, предлагащи тези стоки ще бъдат санкционирани. Глобата в този случай е от 500 до 3000 лева, съобщи Николай Стойков.
Друга проверка е извършена в магазин за хранителни стоки. Там оплакването е било, че няма обявена цена за кг. на стоката.
По закон търговците са длъжни да обявяват цените на кг., а не на грамажи, тъй като потребителите не могат да се ориентират колко струва килограм месо например.
В магазин за парфюмерия и козметика на някои стоки е липсвало указание на български език, което също е в нарушение с правилата за търговия.
В търговските обекти в Бургас и региона често може да се видят поставени предупредителни табели с надпис: “Рекламации се приемат само в момента на покупката.”
Съгласно чл. 26 от Закона потребителите, предявили рекламация, могат да настояват за възстановяване на заплатената сума, заменяне на стоката с нова, отбив на цената или безплатно извършване на ремонт. Също по Закона за защита на потребителите и правилата за търговия търговецът е длъжен да приема рекламация през цялото работно време на в търговския обект, където е закупена стоката. За негова сметка са и разходите при транспортирането на едрогабаритни стоки за ремонт или замяна в гаранционния срок. Времето на ремонта трябва да се прибави към гаранционния срок на стоката.
За неизпълнение на тези задължения на виновните лица се налага глоба от 1000 до 15 000 лв.
Началникът на териториалния отдел на комисията в Бургас уточни, че жалбите, които приемат са доста разнородни.
Преобладават сигнали за дефекти на аудио визуална и климатична техника, мобилни апарати.
През 2004 година няма сигнали за наличие на стоки в търговската мрежа, опасни за здравето на хората, отчетоха от КТЗП в Бургас.
Николай Стойков със съжаление констатира, че на българския пазар има много некачествени стоки.
Затова от там апелират към гражданите винаги да изискват касова бележка или фактура, за да може при необходимост да се докаже от кой търговски обект е закупена стоката. Освен това трябва да се спазват указанията за експлоатация, дадени от производителя или вносителя в гаранционната карта.
При подадени сигнали за нарушения, които не са в правомощията на КТЗП в Бургас, инспекторите информират за случаите съответните контролни органи.