Бургас Инфо се присъединява към кампанията "Дар за живот"
На пресконференция на 11 март организаторите на ДАР ЗА ЖИВОТ поясниха мотивите и целите на стартиралата на 3 март обществена кампания.
Сред мотивите те посочиха желанието си трансплантациите у нас да бъдат достъпни за всеки нуждаещ се и да излязат от сферата на медицинската екзотика.
Целите на кампанията са:
- да се привлече обществения интерес към проблемите на българските деца, нуждаещи се органни трансплантации;
- да се промоцира донорството на органи, тъкани и клетки в България;
- да бъде подпомогнато лечението на нуждаещите се от трансплантации;
- да се подкрепят младите специалисти в професионалната им квалификация в трансплантологията;
- да се реализират информационни и социални проекти за семейства на трансплантирани деца.
Що се отнася до финансирането, организаторите поясниха, че кампанията е благотворителна и ще се финансира от дарения на спонсори, както и чрез участие в проекти за грантово финансиране по социални и здравни програми.
Благотворителен фонд Шанс за живот и Интернет медиа BIG.BG, както и Фондацията на пациентите с хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализираните в България, и Български съюз на бъбречно трансплантираните призоваха цялата общественост да се присъедини и да подкрепи кампанията ДАР ЗА ЖИВОТ.
Обществената благотворителна кампания ДАР ЗА ЖИВОТ в полза на българските деца, нуждаещи се от органна трансплантация, стартира на 3 март 2005 г. Кампанията има за цел да привлече обществения интерес към проблемите на българските деца, нуждаещи се от органни трансплантации, да промоцира донорството на органи, тъкани и клетки в България и чрез набиране на дарителски средства да финансира лечение на деца, обучение на специалисти в областта на трансплантологията, закупуване на специализирана апаратура за детски болници и реализация на информационни и социални проекти за семейства на трансплантирани деца.
Към кампанията се присъединиха Фондация "Щедро сърце", Фондацията на пациентите с хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализираните в България, Български съюз на бъбречно трансплантираните, немската компания YarraZ АД, която от август 2003 e представена чрез дъщерната си фирма YarraZ East и в Бургас, печатница VNB, Тъканна банка Cytonet – Sofia- филиал на програма “Сайтонет” на Висше медицинско училище – Хановер, Германия. Програма „Сайтонет” развива проект за терапия чрез трансплантация на чернодробни клетки. Хепатоцитната терапия е приложима при остри отравяния и облекчава състоянието на пациенти очакващи чернодробна трансплантация.
Ръководството на Сайтонет – София, коментира, че всяка инициатива в общественото пространство подпомагаща промоцията на донорството и трансплантациите в България е очаквана, необходима и носеща надежда за стотиците пациенти записани в листите на чакащи своя ДАР ЗА ЖИВОТ.
В специално интервю за BIG.BG директорът на Изпълнителната агенция по трансплантации д-р Янко Начков заяви, че трансплантацията е невъзможна без обществена подкрепа и без позитивни обществени нагласи и пожела на кампанията успех, а на организаторите й енергия и упоритост за да допринесат за значимата кауза.
ДАР ЗА ЖИВОТ е кампания, отворена за обществени, неправителствени и бизнес организации, медии, частни лица и всички, които биха искали да допринесат за здравето на българските деца.
Първата инициатива в рамките на кампанията ДАР ЗА ЖИВОТ е набиране на дарителски средства за лечението на петгодишния Никола Стоянов от Варна в университетска клиника Епендорф – Хамбург.
КОЙ Е НИКОЛА?
ДАР ЗА ЖИВОТА НА НИКОЛА
Спомняте ли си това хубаво детско личице? Това е малкият Никола Стоянов, който през 2000 г. беше само на няколко месеца и се нуждаеше спешно от чернодробна трансплантация. Тогава, за да му помогнат да живее, се обединиха множество български медии, стопански и обществени организации и създадоха една от най-успешните и популярни български благотворителни кампании „Обединени медии”. Под мотото на тази инициатива бяха събрани дарителски средства за лечението на Никола, а по-късно и за още 10 български деца нуждаещи се от трансплантация. В рамките на кампанията бе създаден за първи път в България специализиран детски център за следоперативно лечение на чернодробно трансплантирани деца.
Никола се върна от хамбургската клиника „Епендорф”, където бе успешно трансплантиран в средата на 2000 г. За съжаление в късната есен на 2004 г. му се наложи да замине отново за немската клиника, където се лекува и в момента от възпаление на коремните лимфни възли. Състоянието му бързо се подобрява, но е необходимо лечението да бъде продължено, като едновременно се наблюдава трансплантираният му черен дроб.
Средствата, които бяха събрани от кампания „Обединени медии” вече са изчерпани. За да се върне отново Никола здрав вкъщи са необходими още около 90 000 евро. Именно поради това и първата инициатива обявена в кампанията ДАР ЗА ЖИВОТ е в полза на Никола и има за цел да финансира с дарителски средства лечението му в Германия.
УНИВЕРСИТЕТСКА БОЛНИЦА ЕПЕНДОРФ – ХАМБУРГ
Университетска болница Епендорф – Хамбург (http://www.uke.uni-hamburg.de/intro_flash.php) е най-големият в Европа център за детски чернодробни трансплантации. И тъй като политиката на град Хамбург е насочена към отвореност и сътрудничество със страните от Източна Европа, в болницата се лекуват и много деца оттам. Българските деца, които са трансплантирани с чeрен дроб тук са около 10 и лечението на всички е успешно. Техните трансплантации се извършват в клиниката по Хепатобилиарна хирургия, а следтрансплантационното им лечение е в клиника по Детска гастроентерология.
Клиниките поддържат връзка с различни детски лекари в България, някои от които са се обучавали в Епендорф. Болницата нееднократно е заявявала, че е готова да задълбочи сътрудничеството си с България и да помогне за създаване на собствена трансплантационна програма. Проф. д-р Ксавие Рогиерс, директор на клиниката по Хепатобилиарна хирургия Хамбург – Епендорф коментира : „ .. Отдавна работим със специалисти от България – кардиолози и детски чернодробни специалисти, защото е особено важно когато се трансплантират децата от чужбина след това да имат добър и осигурен следоперативен период в своята страна. За да бъде осигурено това на българските деца, ние обучаваме постоянно ваши специалисти при нас. На този етап е добре страната ви да концентрира всичките си усилия и финансови възможности в подготовката на децата за трансплантация и в следтрансплантационните грижи. Вашите лекари и политиката на здравеопазване трябва да си изяснят с какво и къде ние бихме могли да ви помогнем и какво искат от нас конкретно като помощ – тогава ние ще го направим с удоволствие...”
За контакти с организаторите:
БФ „Шанс за живот”: +3592 5812 604; +3592 953 05 85;
ИМ „БИГ.БГ”: +3592 970 77 07