По данни от Пресцентъра на МВР на 8 март служители на НСБОП-МВР и следователи от Столична Следствена Служба, със съдействието на Сдружението на издателите на бизнес софтуер – BSA, извършиха специализирана полицейска проверка за разпространение на компютърни програми чрез Интернет.
В дома на А.Б. от София бе намерена и иззета компютърна система, която съдържа информация за търговска дейност с нелегален софтуер и списък с клиенти. Иззети са 1049 компактдиска и 22 дискети, банкови сметки, банкови карти, записки с адреси на получатели зад граница, номера на транзакции, както и списък с изпратените доставки и получени насреща суми. В паметта на компютъра и върху иззетите компактдискове са записани нелегални копия на множество програми на компании-членки на BSA, сред които продукти на Аутодеск, Адоби, Майкрософт и др. По случая е образувано следствено дело.
Цитираната акция идва като доказателство за твърдото намерение на охранителните органи да прилагат активно мерките за противодействие на пиратството у нас. В края на миналата година МВР подписа меморандум за сътрудничество с организациите за защита на интелектуалната собственост в областта на бизнес софтуера и музикалните продукти – BSA и IFPI. По време на разговорите между ген. Бойко Борисов и представителите на международните организации тогава, наред с обсъдените мерки за противодействие на интелектуалното пиратство у нас бяха дискутирани и конкретни мероприятия за борба с Интернет пиратството. Търговията с нелицензиран бизнес софтуер по Интернет заема все по-голям дял от пиратския пазар у нас и осуетяването на нелегалната онлайн дистрибуция ще бъде сред основните приоритети в борбата за защита на интелектуалната собственост.
Сдружението на издателите на бизнес софтуер /The Business Software Alliance – BSA/ е международна нестопанска организация, посветила своите усилия на създаването на безопасна и законна онлайн среда. Сдружението представлява на международния пазар и пред съответните правителствени органи и организации световната софтуерна индустрия и партниращите й хардуерни производители. Членовете на Сдружението са компании, развиващи своята дейност в най-динамичния икономически сектор в световен мащаб. В рамките на своите програми СИБС насърчава технологичните иновации чрез своите образователни и обществени инициативи, свързани със закрилата на авторското право, сигурността на кибер пространството и електронната търговия. Членове на СИБС са компании като Адоби, Апъл, Аутодеск, Бентли Систъмс, Борланд, Веритас Софтуер, Ейвид, Интернет Секюрити Систъмс, Макромидия, Майкрософт, МакАфи, Сайбейз, Саймантек, СНС Софтуер/Мастъркам, СолидУъркс, ЮДжиЕс.
10.03.2005 10:41
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|