"Не одобрявам промените, които бяха направени в кабинета на Симеон Сакскобургготски". Това считат повече от половината, гласували в анкетата на Бургас инфо.
За 56,17 % от потребителите няма смисъл от смяната на министри четири месеца преди парламентарните избори.
На 21 февруари Министрите на икономиката, културата и земеделието напуснаха правителството. Това бе третата смяна в състава му след встъпването в длъжност през 2001 г.
Българският премиер Симеон Сакскобургготски призова парламента да приеме оставките на вицепремиера и министър на икономиката Лидия Шулева и министърът на земеделието Мехмед Дикме.
Те бяха заменени от дотогавашния министър на енергетиката Милко Ковачев и Нихат Кабил, заместник-министър на земеделието от коалиционния партньор Движението за права и свободи.
Културният министър Божидар Абрашев, също напусна поста си.
Нина Чилова, депутат от управляващата партия Национално движение Симеон Втори, застана начело на новосформираното Министерство на културата и туризма.
Мирослав Севлиевски, парламентарен лидер на партия “Новото време” и член на парламентарната комисия по енергетика, оглави Министерството на енергетиката.
След като промените в кабинета бяха обявени, редица опозиционни политици заявиха, че промените са доказателство, че лидерът на ДПС Ахемд Доган е реалният “втори шофьор” на държавата. Критиците отправиха обвинение, че премиерът е послужил като средство, като инструмент за лидера на ДПС, разрешавайки негов вътрешнопартиен проблем.
Читатели на Бургас инфо коментират, че е необяснимо защо толкова силно критикувани министри, като този на регионалното благоустройство, отбраната или финансите, запазиха постовете си.
Други смятат, че промените в кабинета няма да доведат до разрешаването на каквито и да е проблеми, а ще доведат до допълнителен хаос в управлението, тъй като новите министри не са експерти.
Преобладаваща част от анализаторите са единодушни в това, че рокадите, които засягат три ключови министерства - енергетика, земеделие и икономика - на практика не могат да доведат до промени в политиката на правителството за оставащите броени месеци до края на мандата.
Отстраняването на вице-премиера и министър на икономиката Лидия Шулева бе един от компромисите, които премиерът трябваше да направи под натиска на своите коалиционни партньори – ДПС и Новото време.
Голяма част от потребителите ни считат, че Шулева е основния виновник за провалената сделка по приватизацията на Булгартабак, която бе и конкретният повод, предизвикал правителствената криза. Същевременно обаче, мног охора недоумяват защо г-жа Шулева остава на възлови позиции в НДСВ.
Направените промени не биха могли да бъдат свързани с някаква силна оптимизация на управлението, защото периодът е твърде кратък и който и да е нов министър или ново министерство трудно ще заработи или най-малкото трудно ще видим ефекта от промените до изборите смятат още читателите.
Близо 35 % от потребителите на Бургас инфо одобряват промените в Кабинета на Симеон Сакскобурготски.
Наши читатели са на мнение, че промени в кабинета трябваше да има, въпреки наближаващите парламентарни избори.
Данните показват, че хората не одобряваха правителството на Сакскобурготски в предишния му вид.
Потребителите на Бургас инфо са на мнение, че сменените министрите не са работили ефективно.
Само 5 % от анкетираните са отговорили, че немогат да преценят дали извършените в Правителството смени са удачни или не.
07.03.2005 15:40
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|