Бургаският свободен университет създаде СТОП-ТЕСТ по подобие на теста SAT. Той не изисква механично възпроизвеждане на знания в определена област, както е при консервативните изпити.
Тестът проверява способността за бързо, адаптивно и логическо мислене, а опитът на БСУ е показал, че съществува пряка връзка между тези способности и успехът на студентите по време и след следването.
Целта на виртуалния тест е, упражнявайки се, да прецените как бихте се справили на конкурсния изпит.
Упражнението се прави за 60 минути - времето, което на изпита. Всеки верен отговор носи точка, а общият брой постигнати точки формират състезателната оценка.
Целта е да се достигне максимален брой точки за сравнително кратко време.
Затова започнете с раздела, по който се чувствате най-уверени. Не отделяйте много време на въпросите, които Ви затрудняват. Пропуснете ги и се върнете на тях по-късно, съветват от БСУ.
Не налучквайте отговори - макар и с различна трудност, задачите са върху материал, който със сигурност знаете от училище и за да се справите успешно, е достатъчно да се концентрирате.
Внимателно четете условията на задачите, защото правдоподобни могат да изглеждат няколко отговора, но верният е само един. До него можете да стигнете и като елиминирате тези, за които преценявате, че със сигурност са неверни.
По време на изпита върху теста ще можете да правите изчисления, чертежи или бележки. Тогава ще трябва да заделите достатъчно време, за да пренесете правилно отговорите от черновата върху бланката за отговори или беловата. Важно е да знаете, че при проверката на изпитните работи се взема предвид само написаното в листа за отговори.
След като приключите упражнението с теста, ще можете да сверите решенията си с отговорите. Така ще разберете къде грешите и върху какво трябва да се подготвите по-добре.
Ако установите, че имате нужда от допълнителна подготовка, можете да ползвате сборника с тестове или да се ориентирате към подготвителните тренировъчни курсове. Те ще Ви помогнат да се справите по-уверено с приемния изпит.