Специална комисия ще установява кое имущество е било придобито по престъпна дейност. Това предвижда законопроектът на Народното събрание за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност.
Комисията ще се състои от петима членове. Председателят й ще се назначава от премиера, заместник-председателят и двама от членовете ще се избират от Народното събрание, а един от членовете ще се назначава от президента.
Депутатите най-много спориха затова, кой държавен орган да назначава членовете. Според ДПС, за да се гарантира безпристрастността им трябва да се избират от парламента.
Георги Божинов от Коалиция “За България” предлагаше трима от тях да се назначават от Народното събрание, а двама от президента.
Тези предложения бяха отхвърлени от пленарната зала.
Комисията ще взима решения за образуване на производство за установяване на имуществото, придобита от престъпна дейност и ще внася в съда мотивирано искане за налагане на обезпечителни мерки, както и такова за отнемане в полза на държавата.
Членовете на комисията ще се назначават за срок от 5 години с право на не повече от два последователни мандата.
Депутатите приеха текст, според който в полза на държавата ще се отнема и имущество на съпрузи, ако се установи, че единият от тях го е придобил чрез престъпна дейност.
На отнемане ще подлежи и имуществото, което по време на проверката е прехвърлено на съпруг, роднина по права линия, както и на роднини по съребрена линия и по сватство до втора степен, когато те са знаели, че то е придобито от престъпна дейност.
Придобитото имуществото от престъпна дейност ще се възстановява на държавата в срок от 25-годишна давност от датата на неговото придобиване и при влязла в сила присъда. Това реши НС с приетите текстове на второ четене от Проектозакона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност.