Нов скандал с чужд инвеститор и Шулева .Държавата може да загуби 20 млн. евро заради заблуда на купувача на ЕРП "Стара Загора"
В близките два месеца може да избухне нов скандал с чужд инвеститор, в който отново е замесено името на вицепремиера Лидия Шулева. Това се разбра вчера - деня, в който плъзна слух, че тя е подала оставка след провала на сделката за "Булгартабак" (още на стр. 2 и 3).
Държавата може да загуби 20 млн. евро заради ангажименти, поети при преговорите за продажбата на 67% от електроразпределителните предприятия (ЕРП) "Стара Загора" и "Пловдив".
Агенцията за приватизация и Министерството на икономиката са заблудили австрийската компания ЕVN AG, че в активите на ЕРП "Стара Загора" влизат и активите на ЕРП "Слънчев бряг". Това е било записано в информационния меморандум по сделката.
Държавата обаче не е едноличен собственик на електромрежата и съоръженията в курорта. Те принадлежат на публичното акционерно дружество "Слънчев бряг", в което 25 на сто от собствеността е частна. На 10 май 2004 г. ДКЕР издава лицензия за разпределение и продажба на ток на "Слънчев бряг" АД и така се обособява самостоятелно ЕРП. Старозагорското енерго оспорва в съда лицензията, но през октомври миналата година първата инстанция на ВАС
.
отхвърля жалбата. Очаква се решение и на втора инстанция, което ще бъде окончателно.
При предварителния оглед на документите купувачът не е бил информиран, че има проблем с лицензията и че ЕРП "Слънчев бряг" АД вече не е част от ЕРП "Стара Загора". Освен това е бил подведен, че според новия закон за енергетиката "Слънчев бряг" не може да получи лицензия за собствено ЕРП.
Така EVN подава оферта със съзнанието, че ще купи и мрежата, и пазара на ток в курорта.
За проблема се разбира по-късно, след като вече са обявени победителите в приватизационния конкурс и е договорена цената. Затова като компенсация в приватизационния договор е добавен текст, че в рамките на 18 месеца купувачът ще бъде обезщетяван, ако държавата не изпълни ангажиментите си за прехвърляне на собствеността на мрежата на "Слънчев бряг". Според договора държавата гарантира, че "Слънчев бряг" АД ще подаде заявление за прекратяване на лицензията за електроразпределение. Записан е и ангажимент "държавата да осигури "Слънчев бряг" АД да не обжалва, ако ДКЕР прекрати лицензията", както и курортът да не подава в бъдеще искане за линцензия.
Създадена е и Доверителна сметка, в която се внасят 20% от цената на сделката с австрийците или 54, 2 млн. евро, от която купувачът ще бъде обезщетен, ако държавата не си спази обещанията по договора.
На 5 януари министерството на Шулева изпраща писмо до Съвета на директорите на курорта с искане да одобри предварителен договор за прехвърляне на мрежата на австрийците. Това противоречи на Закона за ценните книжа, защото няма решение на Общото събрание на акционерите за продажбата на активи. Съветът отказва да вземе такова решение. Тогава икономическото министерство насрочва общо събрание за 8 април - едната точка в дневния ред е продажбата на мрежата, а втората - смяна на Съвета на директорите.
Министерството е нарушило и закона за енергетиката, тъй като още преди началото на приватизационната процедура е трябвало да свика събрание на акционерите, за да се гласува решение за възмездното прехвърляне на мрежата на ЕРП "Слънчев бряг" към мрежата на ЕРП "Стара Загора".
Сега австрийската компания е в правото си да изтегли от гаранцията - 20% от платената цена за пакета от две ЕРП-а - Пловдив и Стара Загора, ако не получи и "Слънчев бряг".