Преди дни в града ни за поредна година бяха раздадени наградите “Почетен гражданин на Бургас”. Тържествената церемония завърши със скандал, след като пресаташето на община Бургас Димка Ташкова върна наградата. Мотивите й бяха, че е предадена от съпартийците си, които не гласуваха в нейна полза.
Този прецедент в историята на наградите провокира екипа на Бургас инфо да Ви попита “Как трябва да става изборът и връчването на званието “почетен гражданин на Бургас”.
Отговорите показват, че бургазлии не са наясно кой и как избира почетните граждани и затова повечето анкетирани настояват за прозрачност при номинациите. 17,18% отговарят, че искат ясни и точни критерии при избора на почетните граждани.
Почти половината от отговорилите искат почетният гражданин да е човек с реални заслуги към Бургас. За това са гласували 46,87%. Показателен е фактът, че нито един от участниците в анкетата не е гласувал почетният гражданин да бъде публична личност. Явно хората считат, че по- важни са действията, а не известността и показността.
31,25% от анкетираните твърдят, че всеки жител на Бургас има право да номинира за почетния приз.
В момента предложенията се правят от кмета на Бургас, общинския съвет и неправителски организации и граждански сдружения. Този факт обаче не се е харесал на нито един от анкетираните. Никой не е посочил отговорите, че предложенията трябва да се правят от кмета или неправителствени организации. Само един читател е гласувал доверие на общинския съвет за това.
Средно по 15 души на година получават приза почетен гражданин на Бургас. Традицията, престижната иначе награда да се раздава “на килограм” беше въведена от миналия общински съвет. Тогава имаше празнични сесии, на които почетните бургазлии бяха повече от медиите, дошли да отразяват събитието. Между бургаските снахи и зетьове с известни фамилии се намират и хора, които наистина имат реални заслуги към града.
Нередяко и общински съветници получават подобни призове без да имат особен принос за развитието на Бургас. Всъщност истинският проблем при номинациите и удостояването със почетното звание не са хората. Все още няма статут на почетния гражданин. Няма ясни критерии и правила, по които един човек може да получи приза. За това и нерядко са се получавали конфузни ситуации, при които хора, наистина заслужаващи приза са били принудени да слушат пазарлъците на съветниците от местния парламент.