Спорна сделка за продажбата на елекроразпределителното предприятие в Слънчев бряг
Изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Атанас Бангачев обяви, че Слънчев бряг АД е продал електроразпределителната си дейност за 25 млн. лв. на австрийската EVN, която купи електроразпределителните дружества в Стара Загора и Пловдив.
“ Винаги сме били собственици. Към днешна дата електроразпределението е в активите на “Слънчев бряг” АД” – заяви за Бургас инфо изпълнителния директор на акционерното дружество Малина Бакалова.
Тя допълни, че електропреносната мрежа е дълготраен материален актив на Слънчев бряг. По устав, когато се продават дълготрайни материални активи трябва решение на съвета на директорите. Такова решение обаче няма, категорична е Бакалова.
От своя страна Венета Начева от Агенцията за приватизация обяви, че подобно решение не е необходимо, тъй като държавата е мажоритарен собственик.
Според Начева Слънчев бряг няма право да претендира за собствеността, тъй като е регистрирал електроразпределителното си дружество в момент, когато са правени промени в закона.
“И те буквално застанаха между двата закона. При така създалото се положение регистрацията е невалидна” – разясни казуса Венета Начева.
“ Това не е вярно. Слънчев бряг АД спечели делото за лиценза още през юни 2003 година, когато действаше стария закон. През май тази година получихме вече издадения ни лиценз” – заяви Малина Бакалова.
Според юристи, когато са започнали преговорите със EVN за продажба на Електроразпределение- Стара Загора, в съда вече е имало дело за собствеността на електропреносната мрежа в курортния комплекс. Въпреки това тя е част от пакета предложен за продажба и никъде не е упоменато, че има съдебен спор. В този момент всички са убедени, че Слънчев бряг няма да получи лиценз. Именно присъствието на курорта в пакет “Югоизточна България” е предизвикал интереса на австрийската фирма и е повишил цената неколкократно.
“Юридическият спор дали Електроразпределителното предприятие (ЕРП) в курорта Слънчев бряг има валиден лиценз или не, няма да застраши сделката с австрийската EVN за пакет "Югоизточна България". EVN ще плати 271 млн. евро за 67% от дружествата в пакета. Агенцията за приватизация и купувачът на енергийните фирми в Стара Загора и Пловдив се договориха EVN да изкупи ЕРП "Слънчев бряг" по пазарна оценка”, обяви тогава изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Атанас Бангачев.
Междувременно обаче Слънчев бряг АД печели лиценза за електропреносната мрежа и държавата е принудена да извади апетитната хапка от закупения вече пакет “Югоизточна България”. Ситуацията, в която изпада страната може да доведе до международен скандал. От EVN искат сделката да се развали и България да изплати неустойките по договора.
Това е и причината елекгроразпределителното предприятие в Слънчев бряг да се продаде отделно, но отново на фирмата, закупила пакета “Югоизточна България”. Обявената цена по сделката е 25 млн лева. Според експерти обаче, електропреносната мрежа на комплекса струва 45 млн.
От Агенцията за приватизация заявиха, че сделката е част от договора за продажба на Слънчев бряг АД. Според Бангачев пред Слънчев бряг стоят две възможности. Едната е да бъде продадена дейността по ВиК услугите, като купувач стане обединение между притежатели на хотели и община Несебър. Втората възможност е 75% от капитала на Слънчев бряг АД, собственост на държавата, да бъдат предложени за продажба на търг.