Иван Григоров: Прокуратурата и органите на МВР създават най- много проблеми на съдебната система
В развитите европейски страни единствено съдът влиза в системата на съдебната власт. Останалите структури- следствие и прокуратура са част от правозащитните и правоохранителни органи. Към този модел се стреми и Върховният касационен съд, заяви в Бургас неговият председател Иван Григоров. Според Григоров, законодателят трябва да определи мястото на следствието и прокуратурата, но двете структури задължително трябва да се извадят от съдебната система. “Трябва да се спре със спекулациите. Някои от политиците в България не са достатъчно образовани и не правят разлика между различните институции, други обаче съвсем некоректно обобщават и не диференцират понятията”, заяви Иван Григоров.
Той заяви, че една от най- големите грешки на сегадействащата конституция е, че през 1991 година вкара в съдебната власт и трите институции- съд, следствие и прокуратура.
Изискванията на Европа към съдебната система не са точно тези, които се коментират в България, обяви още шефът на Върховния касационен съд. Според него министър Меглена Кунева се държи повече като европейски чиновник, отколкото като български политик и защитава повече европейските интереси, отколкото българските.
Това, за което Европа настоява е ефективност, достъпност и бързина на правораздаването. Според европейските изисквания, в момента българският съд е малко над средното ниво, смята Григоров.
Българският съдия е изключително натоварен. В страната в момента има 1650 съдии. На един съдия във Върховния касационен съд са падат годишно около 300 дела, по които той е докладчик и трябва да реши и още около 900, по които работи в разширен съдебен състав.
Трябват законодателни промени на ниво институционалност на правораздаването. В момента в България има триинстанционен съд, а това допълнително удължава и забавя правораздаването, заяви още Иван Григоров.
Предложението на ВКС е всички трудови дела да се решават на първа инстанция и да се обжалват на ниво апелативен съд. Единствено дисциплинарните уволнения да се решават от ВКС. В момента съдиите от Върховния касационен съд, които работят по трудови дела са запълнили всички дати до края на 2006 година. Отделно още 4 хиляди трудови дела чакат да бъдат насрочени след тази дата, обяви Григоров. Трудовите дела са едни от най- леките, но за сметка на това най- масовите и касаят най- широк кръг от хора. За това е много важно процедурата при тях да се облекчи максимално, смятат съдии.
Критиките на Европа в момента са основно на ниво досъдебно производство. Прокуратурата и органите на МВР създават най- много проблеми на съдебната система.
Криминогенната обстановка е най- сериозният недъг на обществото, за това и негативите са за правозащитните и правоохранителните органи, а не за съда, твърди шефът на Върховния касационен съд.
“Не сме съгласни прокурори или генерали да ни обвиняват. Съдът не е институцията, която пряко се бори с престъпността.
Подмятания от типа на “Ние ги ловим- вие ги пускате” е израз на евтин популизъм, невисок професионализъм и недостатъчна литературна подготовка”, каза Иван Григоров.
Според него, главният прокурор трябва да следва всяко Народно събрание, т.е. да е с мандат от 4 години и да се отчита пред парламента.