13 длъжници към Териториална данъчна дирекция Бургас са платили дълговете си през последния месец. Те са внесли в данъчната дирекция над половин милион лева.
Към днешна дата обаче, фирмите, които не са изрядни към данъчните в Бургас са над 400. Общата сума от неплатените им данъци надхвърля няколко десетки милиона лева. Имената на некоректните фирми и сумите, които дължат са публикувани в три списъка в страницата на Главна данъчна дирекция.
Непонятно е защо най-големият и печеливш хотел в Бургас- "Интерхотел България" е сред най-големите длъжници. Неразплатените суми са над 4,5 млн. лв. "Много е сложно, има пререгистрации на няколко фирми, няма пари по сметките, за да се погасят дълговете", твърдят от данъчната дирекция.
Задълженията са натрупани по времето, когато собственик на хотела е фирма "Ей Ел Джи". След справка в "Апис" се оказа, че фирмата е собственост на "Нафтекс България Холдинг".Според регистрите акциите на холдинга се държат от Митко Събев, руските граждани Андрей Аржанов и Александър Мелник и австриеца Фридрих Цауфал. "Ей Ел Джи " обаче е заличена от регистрите през март тази година. В момента собственик на "Интерхотел България" е "Петрол Холдинг". Той пък е собственост на Александър Мелник, Андрей Аржанов, Митко Събев и Фридрих Цауфал. "Длъжникът "Интерхотел България" е много старо дружество. Това не е сегашният "Интерхотел България", уточни за Бургас инфо директорът на регионалната структура на Агенцията за държавни вземания Атанас Дошев. От данъчната дирекция обясниха, че фирмите са различни, защото са с различна регистрация и различни данъчни номера. Затова и сегашните собственици не могат да отговарят за задълженията на стария собственик.
По същия начин стои въпроса с фалиралите вече "Големи български мелници" и "Камбана".
"Камбана" е обявена в несъстоятелност и никой от кредиторите не може да си получи парите. Казусът "Големи български мелници" е много тежък - заяви Атанас Дошев. Там имуществото е ипотекирано, а има и реституционни претенции.
Близо 600 хиляди лева дължи на данъчните "Порт Бургас - Дружество за работна сила". То е собственост на Пристанище Бургас, което пък е 100% собственост на държавата.
Други интересни длъжници в списъка на ТДД Бургас са футболен бос и медиен магнат.
Двамата са достатъчно известни в града и имат действащ /печеливш/ бизнес. Изумление буди фактът, че името на медийния магнат попада в списъка на данъчните длъжници, които нямат имущество. Собственикът на електронни и печатни медии дължи над 12 хиляди лева на данъчните. Той попада в списъка на големите длъжници, които не са платили в срок данъчните си задължения, не са се явили след поканата на данъчната администрация, нямат имущество върху, което могат да се наложат обезпечителни мерки, нямат и вземания към банки или други лица. Списъкът с медийните длъжници допълва молдовката Елена Сборщик, която е собственик на Рент тв. Бившата вече телевизия дължи 34 хил лева на данъчните. Самата Сборщик е неоткриваема, но въпреки това фигурира в още 6 фирми, които също са с огромни дългове.
Футболният бос Ивайло Дражев попада в два от списъците на данъчните длъжници. В момента Дражев е президент на ПФК "Черноморец". Клубът дължи общо 55 135 лева. Тези средства обаче са напрактика несъбираеми, защото са натрупани по времето когато отборът е бил общинска собственост. "Този казус съществува в цялата страна", уточни Атанас Дошев. В момента ПФК "Черноморец" е собтвеност на "Ай Ти Ес" и "Интрейд спорт". "Ай Ти Ес" пък е 100% собственост на "Фина механика".
В третия списък на големите данъчни длъжници попада и още една фирма на Дражев- "Интрейд груп". Нейните задължения са близо 80 хил лева. Фирмата е предадена на Агенцията за държавни вземания преди около месец, съобщи Дошев.
Данъчните дават гратисен период от шест месеца на фирмите за погасяване на задълженията. Следващата стъпка е запориране на банковите сметки, както и на движимите и недвижими вещи на фирмата-длъжник, отнемат задграничните паспорти или уведомяват прокуратурата. При негативен резултат фирмите-длъжници се предават на Агенцията за държавни вземания.
Над 60 хиляди са длъжниците на Агенцията в Бургас. Ако длъжникът е заличил регистрациите на фирмата си се предава на Агенцията за финансово разузнаване, която от своя страна започва разследване на случая.