Общината саботира идеите на СДС- Бургас, твърдят сини съветници
Съветниците от СДС отчетоха работата си в Общинския съвет. Като най- голям успех през първата година от мандата на местния парламент, сините съветници отчитат работата си по проблема незаконно строителство. След редица докладни на групата на СДС, общинската администрация проверява всеки месец строителството в ромското гето на к/с "Меден рудник". В момента обаче подобен проблем назрява и в кв. "Горно Езерово". Там вече се обособява незаконна ромска махала. По инициатива на общинските съветници, жителите на квартала са събрали над 200 подписа срещу разрастването на незаконното строителство там. Проблемът ще бъде представен и пред Общинския съвет, уточни д-р Антонио Душепеев.
Според него обаче, общинската администрация демонстрира негативна тенденция за неизпълнение на тези решения на местния парламент, които са предложени от групата на СДС. Така общината не е изготвила инвеститорска карта на Бургс, не е поставено електронно табло за отчитане на екологичните показатели на въздуха. Все още не е преименувана и ул. "Факийска", която по инициатива на СДС трябв да носи името на бургаския поет Христо Фотев. Отхвърлено е и предложението на сините съветници да се направи пълна проверка на училищата в общината за тяхната пожарна и аварийна безопасност.
Хаотичното разпродаване на общинска собственост ще доведе до зтруднения и лоши показатели на Общината при формирането на кредитния й рейтинг, обявиха съветниците от СДС. Според тях соствеността трябва да послужи като гарант за облигационен заем, който да бъде изплащан в следващите 8 години. "По този начин общината ще запази собствеността си върху имотите, а тяхната стойност ще расте в годините. Това означава, че след 8 години Бургас ще трябва да продаде много по- малка част от собствеността си, за да изплати заема", заяви общинският съветник Димитър Николов. Според него в момента Бургас се нуждае от 10 млн лева за рязкото подобряване на инфраструктурата.
Съветниците от СДС ще поискат завишаване и на санкциите за фирми, които разкопават улиците, а след това не възстановяват настилката и тротоарите. "Ще настояваме глобата да достигне тавана, предвиден в закона", заяви д-р Антонио Душепеев.