последно време много се говори на тема конкурентоспособност, и по конкретно за това как да се подобрят конкурентните позиции на индустрията в България. Една от най-грешните концепции в тази връзка е, че с протекционистични мерки трябва да се насърчава българското производство. Разглежданата в този статия тема е особено показателна в този смисъл. Наличието на защитни мерки по вноса води до изкривявания, които оказват негативно влияние върху свързани отрасли. На първо място, протекционистичните мерки водят до развитието на отрасъл, който не е конкурентоспособен на международните пазари, поради което потребителите са принудени да купуват по-некачествен и дори в последно време по-скъп продукт.
Тенденциите в счетоводството
ВЛАДИМИР ХРИСТОВ, РЕГИСТРИРАН ОДИТОР
Основният проблем, свързан с международните стандарти, се заключава в това, че те имат препоръчителен, а не задължителен характер. Освен това те са изготвени в резултат на взаимни компромиси на многото участници в процеса на тяхното разработване. Истината обаче е, че международните стандарти представляват сами по себе си достатъчно обширно и общо описание на разглежданите в тях проблеми и способите за разрешаването на тези проблеми.
Половината от юридическите факултети в България трябва да бъдат закрити, препоръчва доклад на Световната банка, представен от заместник-министъра на правосъдието Маргарит Ганев. Документът констатира ниско ниво на юридическото образование.
Според доклада от десет икономически факултета в страната трябва да останат пет или шест. Останалите трябва да се закрият, като се вземат в предвид броя обучавани студенти и качеството на преподаването. Световната банка препоръчва бюджетна автономност на юридическите факултети, за да могат те да получават финансиране по проекти на ЕС и да засилят изследователската си дейност.
Според директора на дирекция "Политика на висшето образование" в МОН Стойчо Канев в България реално има условия само за три юридически факултета, но редуцирането им ще предизвика революция. "Новата агенция за акредитация ще започне след 1 януари преакредитирането на всички ВУЗ-ове и факултети по нови критерии и тогава всички юридически факултети ще се гледат под лупа", уточни Канев.
Той добави, че формално те имат необходимия брой от 40 преподаватели, половината, от които хабилитирани, но това е защото част лекторите се водят на трудов договор в по няколко университета. Според Канев трябва да се уточни на колко трудови договора да имат право преподавателите.
Държавни компании продават имоти за милиарди
СВЕТЛАНА НЕНОВА 24/10 - 19:51 ч.
Държавни предприятия в ресорите на министрите Николай Василев, Валентин Церовски, Николай Свинаров, Георги Петканов и Антон Станков започват ударна продажба на имоти, след като в Държавен вестник бяха публикувани промените в Правилника към Закона за държавната собственост. Сделките с терени, хотели, производствени сгради и апартаменти в атрактивни райони вече предизвикват интереса на брокери и потенциални инвеститори. По експертни прогнози продажбите ще бъдат за няколко милиарда лева.
Стотици парцели и сгради ще извадят на пазара в близките няколко месеца държавните предприятия "Строителство и възстановяване", "Транспортно строителство и възстановяване", "Железопътна инфраструктура", "Ръководство на въздушното движение". В търговията с имоти ще се включат и "Фонд затворно дело" и "Материално-техническо осигуряване и социално обслужване" във военното министерство. Депутати от опозицията коментират, че управляващите бързат, за да сключат колкото се може повече сделки "с подходящи купувачи" преди парламентарните избори. От ресорните министерства пък се мотивират с нуждата от свежи пари за държавните компании и необходимостта да се освободят от несвойствени дейности. Средствата от продажбите щели да отидат за капиталови разходи и за погасяване на задълженията на компаниите.
Имотите частна държавна собственост се продават от фирмите след разрешение на ресорните министри, а областните управи участват в комисиите по сделките, според Промените в правилника към закона за държавната собственост. Участниците в наддаването няма да могат да обжалват решенията на тръжната комисия. Имотите ще бъдат предложени на търгове, организирани от дружествата след решения на ръководствата им и разрешение на министрите на транспорта и съобщенията, на регионалното развитие, на отбраната, на вътрешните работи, на правосъдието. Процедурата допуска и договори за замяна при свободно договорени цени.
До края на годината се очаква да минат сделки с имоти на Националната компания "Железопътна инфраструктура" и "Строителство и възстановяване". Инфраструктурното дружество подготвя продажбата на гарите "Пионер" и "Сердика" в столицата и на над 51 имота в по-големи градове, съобщи изпълнителният му директор Димитър Гайдаров. В близките дни се очаква Министерският съвет да деактува "Пионер" и "Сердика" от публична държавна собственост в частна държавна собственост.
Гара "Пионер" в квартал "Дианабад" се продава заедно с 60 декара земя и вече е оценена на 24 млн. лв. Гара"Сердика" в квартал "Зона Б-5" в близост до болницата на МВР се предлага заедно с 50 дка
земя.
Оценката е 40 млн. лв. Други над 50 терена - до 20 дка, са във Варна, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Русе, Габрово и Добринище. Те са в промишлените зони и вече са частна държавна собственост. В Габрово например германската компания "Кауфланд" е поискала терен от 15 декара от железопътната компания за изграждането на магазин.
Брокери очакват, че двете софийски гари ще предизвикат интерес на цени от 50 до 150 евро на кв. м. Терените са подходящи за жилищни и административни сгради и представляват интерес и за големи инвеститори, коментира Златин Енчев от агенцията за недвижими имоти "Аристо".
"Железопътна инфраструктура" очаква над 100 млн. лв. от сделките с имоти в следващите две години, каза Гайдаров. От началото на годината досега приходите на компанията от продажба на имоти са за 6 млн. лв.
До седмица ДП "Строителство и възстановяване" ще открие процедура за продажбата на два хотела, съобщиха от ръководството на предприятието. Според неофициална информация става дума за част от хотел "Сана" в курорта "Свети Константин и Елена" и хотелския комплекс "Хелиос-Гея" в Приморско. Търговете ще бъдат в началото на декември. Най-интересен за потенциалните купувачи е хотел "Сана" в курорта "Св. Константин и Елена", който разполага и с терени от около 50 декара, както и недовършена сграда. Оттам обясниха, че сделките се налагат, тъй като обектите се нуждаят от ремонт и възстановяване.
Държавното предприятие има няколко хотела в Обзор, Приморско, Пампорово, Варна и Старозагорските минерални бани, Велинград и Хисар. Дружеството е собственик общо на около 210 терена в София, Велико Търново, Сливен и Бургас. Най-апетитната хапка е терен от 140 декара в столицата. Освен това негова собственост са 121 ведомствени апартамента в София, Правец, Радомир, Пловдив, Бургас, Варна, Шумен, Плевен, Разград и Враца. Сделките се налагат, тъй като обектите се нуждаят от ремонт и възстановяване, коментираха от дружеството.
"Транспортно строителство и възстановяване" също вече обяви търгове за помещение в хотел "Копривките" край Пловдив, както и за складови бази в селата Гълъбник, Софийско, село Соколово, Дряново, село Новаково, община Аксаково. Дружеството притежава хотелите "Дряново", "Копривките" и хотел "Роса" край Варна.
Сред най-големите собственици на имоти са и военното и вътрешното министерство. Още в началото на септември Министерство на отбраната обяви, че ще продаде над 600 имота. Очаква се до края на годината ведомството да се освободи от близо 100 стопанисвани от него имота, като част от тях ще бъдат продадени, а други ще бъдат отстъпени на фирми срещу строителство на апартаменти. Плановете на министерството са да се предложат най-атрактивните терени на министерството в София, Бургас и Созопол.