Бедствено положение заради нашествието на “сива подземна полевка” е обявено в региона. Полевката е вид мишка, с по- малко тяло и по- къси крака, но точно толкова вредна колкото е и класическият гризач. Тя разнася зарази и унищожава реколтата, алармира директорът на дизенфекционната станция в Бургас д-р Любен Недков. Той уточни, че такова нашествие не е имало повече от 10 години.
Една от причините за повята на мишките е забраната за палене на стърнища в нивите. Повече от 10 години не е правена и дератизация на земеделските площи. Основният биотоп на сивата подземна полевка е районът около “Лукойл Нефтохим”. Заради близостта до рафинерията, в района е забранено паленето на огън. За това и най- напред нешествието на гризача се е появило в Камено. Земеделски стопани съобщиха, че реколтата там е почти унищожена.
“За помощ ни търсят единствено частните стопани, но те нямат достатъчно средства, за да купуват скъпи препарати”, уточни д-р Недков. Ако не бъдат предприети спешни мерки, полевката ще унищожи овощните дръвчета, твърдят агроспециалисти. Гризачът яде кората на овошките и те изсъхват. Освен това полевката се храни и със семена, така че може да унищожи до 50% от есенните култури.
Специалистите не могат да кажат какъв е точният брой на гризача, защото сивата подземна полевка се размножава изключително бързо. Тя е полово зряла всеки месец, а женската ражда между 10 и 20 малки. “Не е пресилено ако кажем, че в момента те са милиони, защото размножаването им е в геометрична прогресия”, уточни пред Бургас инфо д-р Недков. Според него ако няма голям студ или наводнение, което да убие полевката, тя ще продъли да се размножава и ще унищожи есенниците.
Още по- тревожен е и фактът, че мишката вече е тръгнала към Бургас. Положението в покрайнините на града е сериозно. Полевките са плъзнали по бензиностанциите. Бургазлии се оплакаха, че в гробищния парк също се наблюдава масово нашествие. “Мишките са превърнали много от гробовете в решето” коментираха хора. Каналната мрежа на Бургас също е засегната, а от нея мишките могат да се прехвърлят в жилищните сгради. В момента община Бургас води преговори с дезинфекционната станция за прочистването на кв. “Комлука”. Заради лошите битови условия там проблемът е много голям. Другите квартали не са дератизирани от десетилетия, но средства за тях няма и не се предвиждат.
От агенция Растителна защита вече са обявили бедствено положение в региона. За ситуацията е уведомен и министърът на земеделието и горите Мехмед Дикме. До този момент обаче отговор няма, а единствено държавата може да отпусне средства за борба с полевката.