Международният ден на Черно море отбелязваме на 31 октомври. И всяка година дни преди тази дата представители на различни организации подемат инициативи свързани с опазването на морето ни. Дали обаче тези прояви са достатъчни за запазване на чистотата на Черно море или са само маркиране на дейност, чиято цел е трупане на актив.
В акция за почистване на бургаския плаж бяха извикани ученици и преподаватели от 11 училища в града.
За доброто си представяне в почистването, децата получиха торбички с вафли и бисквитки.
По този начин организаторите от Община Бургас, Басейнова Дирекция за Черноморски Район и Фондация “Зеленият Бургас” решиха да стимулират детската активност за опазване на морето ни веднъж в годината.
“Това, което се прави по отношение чистотата на плажовете е абсолютно аматьорско. Не може плажната ивица да се поддържа с показни акции един път в годината. При такава акция се събират 5 клечки и една торбичка и това не звучи сериозно.” – коментира за Бургас инфо председателят на Зелената партия в Бургас Манук Манукян.
Според него истинския проблем не са плажовете а самото Черно море и неговото опазване.
Бургаският залив, вече е “мъртъв”- твърди бургаският еколог.
Той припомни, че основния проблем на залива са теченията север- юг. Те носят цялтата мръсотия от трите големи реки, които се вливат в Черно море. Това са Днепър , Днестър и Дунав - основни замърсители на залива.
Другите замърсители на бургаския залив са нашите промишлени предприятия.
Голям проблем се оказват и драгажните работи в пристанище Бургас, които не винаги се извършват по съответните изисквания. – каза още Манук Манукян.
“За мен РИООСВ не е никаква организация, тя не осъществява необходимия контрол, а нейният директор Симеон Симеонов, чака само да се пенсионира. Никой не го интересува какво става в залива.” заяви Манукян.
Той посочи, че никога в Бургас през есента паламуда не е струвал 10 лв., а лефера 14 лв.
Това според него се дължи на изчезването на видовете риби.
От години в залива вече няма змарид, който е бил промишлен вид.Същото се отнася и за калкана, писията и барбуна.
За унищожаването на морската фауна вина носят и рибарите, които ловят с дънни тралове – смята екологът.
Екоорганизации от години настояват да се използват само плавщи мрежи. Дънните унищожавали и малкото останала риба.
“Чух теорията на един професор, който твърдеше че тралът като закачи дънната пясъчна мида и я разнесе по морското дъно тя се размножава. Това е пълна глупост. Дънната мида изчезва, а тя е основния филтър на морето. Няма го вече и дънния пясъчен бял рак. Положението е много критично и ако не се вземат сериозни мерки Черно море ще умре.”- сподели още лидерът на Зелената партия в града.
Според специалистите един от вариантите за възстановяване на изчезващите видове е да се направят изкуствени развъдници за определени видове риба.
Проблем е също, че никой не санкционира нито рибарите ,нито търговците за нарушенията им.
Според закона, риболова с дънни тралове е забранен.
Санкциите за това нарушение според нормативната уредба са от 200 до 1000 лева.
Бургаските еколози ще настояват за въвеждане на големи глоби за замърсителите. Също така ще искат да се забрани поне за три години риболова с дънни мрежи.