В България, когато си купиш стока, която е с гаранционен срок и тази стока прояви дефект се сблъскваш с куп неприятности и пречки. Проблемите идват от това, че много често търговеца нарушава условията на договора, сключен при покупко-продажбата. От друга страна българинът не е свикнал все още да търси правата си и се чувства виновен, че тази вещ която е купил е проявила дефект.
За нарушени гаранционни договори в Бургас сигнализираха в редакцията на Бургас инфо потърпевши.
28 годишна жена, купува от голям хипермаркет в града пасатор на известна марка електроуреди. Само след месец уредът спира да работи. След като жената отива в магазина заедно с гаранционната карта се оказва, че в гаранция е само моторът на пасатора. В случая обаче е развалена друга част за която тя трябва да заплати немалка сума за ремонта. От магазина не поемат никаква отговорност за отстраняване на дефекта. Уведомяват клиентката, че сервиза на фирмата производител се намира във Варна и ако тя желае може да се свърже с него. От сервиза обаче и заявяват, че могат да поправят уреда, ако тя им го прати, като сама поеме всички разходи за това. В какъв срок ще бъде отстранена повредата никой не може да гарантира, тъй като сервиза е претрупан с работа.
Със същият проблем се сблъсква семейство от Бургас, което купува климатик. При монтажа уредът е функционирал нормално. Когато хората решават да ползват климатика се оказва, че той не работи. От магазина им обясняват, че ще пратят техник ако има свободен. Повече от седмица обаче потърпевшите чакат мечтания техник.
С още повече трудности се сблъсква майка, която решава да подари за рожденния ден на своето момиченце музикална уредба. Тя купува подаръка от известен магазин в центъра на Бургас три дни преди празника. Продавачите я убеждават във високото качество на предлаганата стока. Няколко часа след като музикалната уредба е занесена в дома става ясно,че тя не работи. Младата жена отива още на следващия ден в магазина. Продавачът отказва да подмени стоката и и казва, че може да и помогне само управителят, който ще бъде в магазина на следващия ден. Празникът на дедето се проваля, а управителя се появява едва след три дни. Той също отказва да замени дефектната стока. Когато жената казва, че ще подаде жалба в Комисията за защита на потребителите, управителят на магазина се усмихва и казва “аз ги познавам какво си мислиш, че ще ми направят”.
От Комисията приемат жалбата на потърпевшата като обясняват, че ще в срок от три месеца ще извършат проверка.
Безуспешни останаха опитите на нашия екип да се свържем със служители от Комисията. Председателят Николай Стойков както винаги липсваше на работното си място, а неговите подчинени отказваха да дават информация без негово знание.
Гаранцията е гаранционна отговорност, което означава , че продавача на една вещ, гаратира, че тя няма да прояви недостатъци в определен период от време. При нашите условия най често срещаната гаранция е една година. Ако стоката прояви недостатъци, продавачът е задължен да ги отстрани безвъзмездно-коментираха за Бургас инфо специалисти. Те допълниха, че все още българинът се чувства неудобно да се обади на продавача при дефект на стоката.
Потребителите, които имат проблеми с некоректните търговци трябва да знаят, че могат да търсят правата си и чрез съда. Тогава търговецът ще трябва да плати не само разходите по делото, но и вредите и пропуснатите ползи от продажбата на некачествена стока.
Щом търговците продават гаранционна стока те са длъжни да поемат и гаранционна отговорност. А всички тези взаимоотношения са регламентирани в Закона за задълженията и договорите, както и в Закона за защита на потребителя.
18.10.2004 16:34
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|