Правителството отчете небивал ръст на туризма през тази година и съвсем заслужено закри летния сезон с шампанско и фойерверки. Заради рекордните резултати в Несебър се изсипа политическото ръководство на НДСВ. Двама вицепремиери оповестиха хубавата новина, че туристите това лято са нарастнали с 18%, а приходите в бранша възлизат на 1 млрд евро.
"Изводът на Европейската комисия, че България повишава своята конкурентоспособност, в голяма степен се дължи на туризма като отрасъл. Защото резултатите от този сезон показват, че туристическата индустрия в България е в сериозен подем, показва много сериозни ръстове и резултати и неминуемо се отразява върху общата конкурентоспособност на икономиката", обяви министърът на икономиката Лидия Шулева.
Класацията водят туристите от съседните държави, за които страната ни е евтин и сравнително добре оборудван магазин. Повечето от тях идват само за почивните дни, за да напазарят и се връщат в родината си. Традиционно силните дестинации като Русия и Украйна обаче са загубени за българския туристически пазар. Ръстът на руски летовници е под 1%, а равносметката с Украйна показва спад на туристите с 30.79%.
Това се дължи на бюрократичната процедура по издаването на визи за тези летовници и нежеланието на управляващите да решат проблема в последните години. Въпреки това управляващите отчитат успехи и високи резултати, но пропускат да чуят и решат проблемите на туроператорите и работещите в бранша. През целия сезон вицепремиерът Лидия Шулева не намери време да се срещне с представители на съюза на собствениците в Слънчев бряг, които настояваха за спешен разговор с нея.
Това не й попречи обаче да се появи в Несебър и да натрупа актив като отчете най- успешния сезон за последните 20 години. Макар, че според повечето браншовици сезонът е успешен не благодарение на министър Шулева, а въпреки нея. Според тях сезонът е силен само на цифри, тъй като с всяка изминала година туристите, които идват в страната ни са по- бедни и оставят все по- малко пари в курортите. От друга страна и летовниците не са доволни от нивото на услугите, които се предлагат. Разминаването между качество и цени е най- фрапиращо в големите курорти.
Всяка година туристите се сблъскват и с измамите в обменните бюра, кражбите и високия шум. Тази част от пейзажа на родния туризъм обаче не присъства в официалната статистика на Министерството на икономиката. Друг проблем, който вече изигра лоша шега на туроператорите е масовото строителство. В края на лятото от съюза на архитектите обявиха, че масираните строежи са бомба със закъснител. Според експерти, прекаленото застрояване може да доведе до унищожаването на някои курорти. Най- засегнати са "Златни пясъци", "Слънчев бряг" и района на юг от Созопол и Дюни.
Предупреждението, че активното строителство ще отбълсне туристите вече е закъсняло. Първите скандали с недоволни летовници са факт, а туроператори обявиха в началото на сезона, че заради тежката техника и калните алеи, отказите за почивка в България са се увеличили. Много агенции цитираха английско телевизионно предаване, в което британка определя почивката си в България като "почивка в ада". Жената е била настанена в недостроен хотел и е имала "удоволствието" да проследи по време на отпуската си процесът по монтирането на покривната конструкция на сградата. Въпреки това обаче за незаконно строителство в българските курорти вече не се говори.
Много от хотелите бяха узаконени експресно, защото се оказаха собственост на министри, техни заместници или роднини. Оказа се дори, че новият хотел на фамилия Велчеви край Равда застрашава националната сигурност. Според Министерството на отбраната постройката "оказва косвено негативно влияние на отбранителната способност и сигурността на страната". Именно строителството в курортите се сочи и като основна причина за закриването на сезон 2004. Краят му беше оповестен по време когато базите все още са пълни с туристи. Така че и те, както и сънародниците им, които почиваха през април и май ще могат да се запознаят отблизо със строителните ни възможности.