В едномилионния германски град Кьолн има едно единствено радио. В 200 хиляден Бургас само радиата с местна редакция и екип репортери са 6. Общо медиите пък са 19. 8 вестника, 5 телевизии и едно списание допълват картината в града. Медийния пазар си поделят 14 напълно местни редакции и 5, които са част от национални вериги.
Около година преди парламентарните избори вече се наблюдава раздвижване и медиите започват все по- ясно да показват каква политика ще следват. Единствено редакциите, които са част от национални вериги могат да си позволят независимост и да не робуват на политически пристрастия, тук влизат и изданията на “Труд” и “24 часа”. За напълно бургаските медии обаче ситуацията е далеч по- сложна. Зад всяка една от тях стои определенапартия или представител на местната власт, което често ги превръща в официози на определени политически сили. Бургаските вестници се борят за оцеляване и отдавна не могат да си позволят тиража, който имаха преди години. От няколко месеца във вестник “Черноморски фар” се наблюдава раздвижване. Вестникът видимо се променя, наемат се външни сътрудници. Екипът вече работи в нова редакция. Собствениците налагат нова концепция и се опитват да направят вестника по- четивен. След местните избори през 1999 год., “Черноморски фар” си спечели името на син официоз.
“Бургас днес и утре” е общинският вестник. Медиата работи в тясно сътрудничество с кмета и неговата администрация. Същата политика води и седмичникът “Бургаска поща”. Вестник “Компас” пък е в другата крайност. Медиата води открита война с общинската администрация, за сметка на това пък материалите, посветени на областния управител и НДСВ са изцяло позитивни, което формира пълния облик на вестника. “Компас” е част от единствената медийна групировка в Бургас. Във веригата има още телевизия, радио и списание. Вестник “Фактор” е единственият новинарски вестник, който се разпространява безплатно. “Бизнес юг” пък е напълно профилиран в икономическата сфера.
Радиата в Бургас са шест. Три от тях- “Дарик”, “FM+” и “Веселина” са част от национални медии. Те не могат да бъдат обвинени в пристрасност, въпреки че управителят на “FM+” Ивайло Николов е в общинското ръководство на СДС. Радио “Южен бряг” се управлява от областния координатор на НДСВ в Бургас Бранимир Петров. Радиото напълно смени формата си и в момента е музикално. До преди няколко години радиото работеше в тясно сътрудничество с Общината и кмета. Бранимир Петров дори бе в предизборния щаб на Йоан Костадинов. След като промени партийната си принадлежност, Бранимир Петров промени и политическата концепция на “Южен бряг”. “Гларус микс” е музикално радио. То е собственост на бизнесмена Димитър Събков и на Красимир Димитров. До преди няколко месеца те държаха и акциите на единственото бургаско новинарско радио “Гларус”. Сега на честотата на “Гларус” бургазлии слушат Радио 1. Преди повече от месец радио “Мая” премина в ръцете на друг собственик. В момента то е в процес на трансформация. От чисто музикално радио, новият собственик се опитва да го направи новинарско.
От пет телевизии в Бургас, три са част от кабелни мрежи. Стар ТВ е единствената ефирна. Тя е наследник на бившата Рент ТВ. Телевизията смени няколко собственика и все още се опитва да стъпи на краката си. След като беше в ръцете на общински съветник и син депутат, сега медиата е близка до БСП.
Телевизия “Бургас” се излъчва само по кабел. Тя е собственост на общинския съветник и президент на ПФК “Черноморец” Ивайло Дражев. Въпреки, че отношенията му с кмета в момента са повече от обтегнати, екипът на медиата работи изключително ползотворно с общинската администрация.
Преди четири години телевизионната верига “Кейбъл” стана собственик на “ТВ Микс”. През януари обаче кабелната мрежа и телевизията бяха продадени. Новите собственици се концентрираха единствено върху кабелната мрежа, а новинарският канал беше отделен. За да не бъде затоворен “ТВ Микс” се обособи като самостоятелно дружество. В ръководството на телевизията са привлечени и бизнесмени.
“Скат +” е част от един от най- големите кабелни оператори в региона. Преди години телевизията работеше много добре с общината. Отношенията между собственика и кмета се обтегнаха още през 99- та година. На местните избори тогава телевизията се прочу с образа на “овчарчето Калитко”, който пародираше Йоан Костадинов. 5 години по- късно “Скат+” следва политиката на областния управител Иван Витанов. По същия начин се държи ръководството и на другата кабелна телевизия “Ер Ен- Канал 0”. По време и след местните избори в ефира на телевизията все повече се акцентира върху добрата работа на областната администрация като не се пропускат грешките и слабостите на община Бургас. “Ер Ен- Канал 0” е ядрото на първата медийна групировка в града. Материалите на телевизията се публикуват във вестника и се излъчват в радиото, които са част от веригата.
Основно медиите в града се делят на два лагера. Едните симпатизират на кмета Йоан Костадинов, а другите на областния управител Иван Витанов. Приближаващите парламентарни избори по всяка вероятност ще променят ситуацията. Тогава ще се намесят партийните централи, които от сега търсят поле за изява.