От ОДС предлагат на президента да опрости неизплатените вноски
Една четвърт от българите са подложени на постоянен груб административен натиск и заплахи, се казва в позицията на президента Георги Първанов за здравната реформа, разпространена от пресцентъра на президентството. От днес влизат в сила промените в закона за здравното осигуряване. Според тях на хора, които не са плащали повече от три здравни вноски от 2000 г. насам и не са подали заявления за разсрочването им, ще бъде отказвана медицинска помощ.
Според Първанов текстът, на който Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се позовава е непрецизен. Разбираеми са мотивите и загрижеността на ръководните органи на Здравната каса и Министерството на здравеопазването за по-висока събираемост и за гарантиране на повече средства в бюджета за подобряване на здравеопазването, смята президентът. Според него обаче е не може да се приеме прилаганият подход, защото той е "драстична и недостатъчно добре обмислена репресивна акция".
В позицията на президента се казва, че Здравната каса не разполага с адекватен административен капацитет, за да приложи закона без да застрашава живота и здравето на хората и да не ги подлага на унижения. Тя не може да различи кои точно от тези над 2 млн. граждани са виновни и за кои са виновни техните работодатели, възложители, държавни институции, вузове, общини, смята Първанов.
Президенът определя като престъпление отказът за преглед и лечение, както и искането на пари от невинен човек, който може поради това загуби здравето или живота си. Кой ще поеме отговорността (включително и наказателната) в тези случаи и какви са механизмите на касата да защити правата на добросъвестните граждани, пита Първанов.
Първанов предлага радикални промени в здравноосигурителното законодателство, защото сега в него има много грешки и пропуски. Учуден съм, че не се предприемат действия и след отвореното писмо на премиера на страната от 17 юли т.г., в което той се ангажира публично “през следващите месеци да ни бъде предоставен проект за нов Кодекс на здравно осигуряване, който да бъде приет с обществен консенсус”, пише държавният глава в позицията си за здравните реформи.
Стойчо Кацаров от ОДС коментира, че ако президентът е толкова загрижен може да опрости вземанията. Конституцията дава това право на държавния глава, уточни Кацаров. Знам защо той не го прави - защото не е редно това да се направи в момента и затова поставям под съмнение голяма част от констатациите му, каза депутатът. Той упрекна НЗОК и НОИ, че не са създали никаква орагнизация за плащане на здравните осигуровки.
Депутатът от НДСВ и член на комисията по здравеопазване Антония Първанова коментира, че реакцията на президента е закъсняла и има по-скоро политически оттенък, отколкото нещо общо със законността в страната. Тя посочи, че актовете на парламента минават през кабинета на президента и той бил прекрасно информиран за сроковете за разсрочване на здравните вноски, но не е реагирал. Първанова била изненадана от позицията на Георги Първанов, защото той бил много сдържан и точен, а този път реагирал много емоциално.
Според председателя на парламентарната комисия по труда и социалната политика Хасан Адемов НЗОК, НОИ и Министерството на здравеопазването трябва да изработят механизъм, който да даде възможност на хората, които не са уредили здравноосигуритгелните си плащания, да получат медицинска помощ. Той допълни, че всеки, който отиде при личния лекар, специалист или в лечебно заведение за болнична помощ, трябва да бъде приет и прегледан, а след това да се търси защо не си е платил. Адемов е категоричен, че нито един български гражданин не трябва да остава без преглед, когато това е необходимо.
Зам.-председателят на Коалиция за България Емилия Масларова заяви, че позицията на президента е навременна, отразява реалността и всички институции трябва да се съобразят с нея. Тя съобщи, че левицата е предложила част от преизпълнението на бюджета да бъде за покриване на неплатени здравни вноски на хората с много ниски доходи. Депутати от Коалиция за България са внесли питане до финансовия министър Милен Велчев дали спестените повече от 1 млрд.лева могат еднократно да покрият вноските на хората, които нямат възможност да си платят.
Хората не трябва да се лишават от медицинска помощ и всяко демократично общество трябва да се грижи за тези, които не могат да си позволят да плащат, така комевнтира позицията на Георги Първанов зам.-председателят на ПГ на СДС Валентин Василев. Според него в бюджета за следващата година трябва да бъдат отделени средства за обособяване на здравни заведения, където да се дава медицинска помощ на всички хора, изпаднали в крайна нищета. Той уточни, че в тези здравни заведения предоставяните медицински услуги трябва да бъдат строго определени. Василев смята, че държавата не може да толерира хора, които имат възможност, но не си плащат осигуровките.
Независимият депутат Стела Банкова внесе в деловодството на Народното събрание проекторешение, което предвижда правителството да преведе на НЗОК средства от излишъка на държавния бюджет. С тях трябва да се покрият неплатените здравноосигурителни вноски на безработните и социалнослабите българи. Банкова предлага да се възложи на Министерския съвет да изработи механизъм за събиране на неплатените от страна на работодателите здравноосигурителни вноски.
01.10.2004 16:09
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|