Няма данни, че двата катастрофирали руски самолета с 94 души на борда са били отвлечени, заяви в сряда руската Федерална служба за сигурност (ФСС) по повод почти едновременно разбилите се през нощта машини, които излетяха от едно и също летище в Москва.
"По предварителни данни няма основание да се говори за възможно отвличане на самолетите", заяви пред журналисти Сергей Игнатченко от пресслужбата на ФСС. След огледа на останките от разбитите самолети не са забелязани и никакви следи от терористичен акт, добави той, цитиран от руската агенция РИА Новости.
Черните кутии на двата самолета са открити и доставени в Москва, където се проучват от специалисти.
Нито един от пътниците или екипажа на самолетите не е оцелял.
Чеченските сепаратисти междувременно обявиха, че нямат отношение към двете катастрофи.
Единият самолет подал сигнал за отвличане?
Близо 2 000 души са били изпратени на местата, където са се разбили машините, съобщи руското министерство на извънредните ситуации.
Двата самолета са излетели от московското летище Домодедово през 40 минути във вторник вечерта. И двата са катастрофирали почти едновременно в 23 ч. местно време.
Останките на първия самолет, Ту 134, който летял за Волгоград, са открити близо до село Бучалки в района на Тула, на около 200 км от Москва. Загинали са 34 души, от които 8-членен екипаж.
Малката компания Волга - Авиаекспрес, която е собственик на самолета, заяви, че са били приложени всички мерки за сигурност, и че машината била пилотирана от директора на фирмата Юри Баичкин.
Очевидци съобщават, че самолетът е избухнал във въздуха преди да се разбие на земята.
От службата за въздушен контрол казаха, че от екипажа не са получавани никакви сигнали за тревога преди катастрофата.
Вторият самолет Ту 154, който е летял за черноморския курорт Сочи, е изчезнал от радарите почти по същото време като първия.
Лошото време попречи на издирването на останките, които бяха намерени близо 9 часа след като самолетът изчезна край южния руски град Ростов на Дон, на 1000 км южно от Москва.
Собственик на машината е руската компания Сибир.
Интерфакс цитира източник, според който малко преди да изчезне от радарите, екипажът е изпратил сигнал за отвличане. По-късно агенцията цитира източник от органите за сигурност, които уточнили, че това бил сигнал за тревога.
В самолета са пътували между 46 и 52 -ма човека, от които 8 души екипаж.
Газета.Ру съобщи, че веднага след изчезването на самолетите от екраните на радарите, центърът за управление на полетите на авиокомпания Сибир е получил телеграма от началник- смяната на военния сектор в главния център на Единната система за организация на въздушното движение в Русия.
В телеграмата се казвало: "24.08.04 г. В московския въздушен контрол и ростовския въздушен контрол едновременно изчезнаха сигналите на Ту 154 и Ту 134. На единия се включи сигнализацията за отвличане. Моля да се усили бдителността на летищата при обработване и качване на пътниците в самолетите".
Едновременните катастрофи предизвикаха съмнения за планиран атентат
"Фактът, че двата самолета са излетели от едно и също летище и са изчезнали от радарите по едно и също време може да означава, че това е била планирана акция", каза авиационен източник, цитиран от Интерфакс.
Президентът Путин, който в момента е на почивка в Сочи, нареди на ФСС да разследва катастрофите. На ФСС обикновено се възлагат казуси, възникнали при съмнителни обстоятелства, каза източник от службите за сигурност.
Издирвателно - спасителните екипи съобщиха рано в сряда, че са открили голям пожар близо до мястото, където е последното докладвано местонахождение на самолета Ту 154.
Спасителните екипи са пристигнали малко след 8 сутринта, където открили разпръснати тела, а по-късно и черните кутии на самолета.
Правителството не е дало никакво официално обяснение за катастрофите. Същевременно обаче властите повишиха мерките за сигурност по летищата след експлозията на автобусна спирка в Москва във вторник, при която трима души бяха ранени.
Ако беше катастрофирал само един самолет, можеше да се смята, че е някакъв вид авиационна авария, каза пред Си Ен Ен Питър Колц, бивш управляващ директор на американската служба по сигурност на превозите. "Но когато двата самолета са паднали почти един след друг, изглежда ужасно подозрително", добавя той.
Руският посланик в ООН Андрей Денисов каза пред АП, че предстои да се установи дали катастрофите не са в резултат на терористичен акт.
Руския се опасява, че въоръжени групи, свързани с чеченските сепаратисти, може да стоят зад евентуални атаки срещу самолетите, предаде ББС.
Чеченските бунтовници заплашиха да провалят президентските избори в републиката, които ще се проведат след няколко дни.
Бившият президент на Чечения Ахмад Кадиров загина при бомбен атентат през май.
Чеченските сепаратисти отричат да са замесени
Ахмед Закаев, пратеникът на лидера на чеченските сепаратисти Аслан Масхадов, заяви пред радио Ехото на Москва, че нито Масхадов, нито хората му имат отношение към катастрофата на двата самолета.
"Дори ако някой определи случилото се като терористичен акт или нападение, чеченската съпротива и в частност Масхадов нямат никакво отношение към това", добави Закаев.
Същото потвърди пред катарската телевизия Ал Джазира представителят на Масхадов Фарук Тубулат. "Нашето ръководство няма никакво отношение към атентатите. Нашите действия са насочени само срещу военните", каза Тубулат.
25.08.2004 14:01
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|