И тази година в Бургас ще си дадат среща фолклорни състави от много страни по света. Градът ни ще бъде домакин на 32- то издание на Международния фолклорен фестивал в дните от 24 до 28 август.
“Традицията остава, традиция на която ние сме неотклонно верни и отново в края на месец август ще проведем Международния фолклорен фестивал”- това сподели заместник – кмета по култура на Община Бургас, доц. Маруся Любчева.
Интересът към бургаския фолклорен фестивал е изключително голям , особено след като той стана член на Международната асоциация на фестивалите със седалище в Ротердам.
Г-жа Любчева сподели още , че селекцията която е направила подборната комисия е била изключително трудна, за да може да подбере най- добрите ансамбли, които могат да участват тази година в проявата.
12 формации от цял свят ще вземат участие във форума. Беларус, Гърция, Египет, Израел, Китай, Полша, Словакия, Сърбия и Черна гора, Унгария Хърватска, Швеция и България ще се представят със свои участници във фестивала.
Нашата страна тази година ще бъде представено от Неврокопския ансамбъл от град Гоце Делчев.
“Ние мислим , че Международния фолклорен фестивал 2004, отново ще бъде най- атрактивното фолклорно събитие в страната, независимо от проблемите, които винаги съпътстват един такъв голям форум” – сподели още доц. Любчева.
За пети пореден път тази година ще се връчи Националната награда за изпълнение на български песенен фолклор “Нестинарка”, учредена от Община Бургас.
Тази година селекционата комисия с председател проф. Иван Маразов определи за носител на приза народната певица Верка Сидерова. Тя ще получи статуетка “Нестинарка” дело на скулптора Ненчо Русев, диплом и парична сума.
Освен фестивалните вечери на сцената на летния театър в Бургас, организаторите предвиждат и няколко открити сцени – на Охлюва в Морската градина, на площад Тройката и пред сградата на общината.
Проявата ще бъде открита на 24 август с традиционното дефиле на участниците по улиците на Бургас.
Тържественото откриване на фолклорния фестивал тази година ще бъде с концерт на ансамбъл Гоце Делчев.
Организаторите са спазили традицията и този път ще има изложба – базар на български сувенири и традиционни сувенири от гостуващите фолклорни състави.
Съпътстващите прояви във фестивалните дни ще се провеждат и на територията на Етнографския комплекс. Отново ще заработи образователното ателие с демонстрации на българските народни занаяти.
Ще бъде представен и занаят свързан със традиционната храна. Люляковските баби ще покажат на гостите как се меси и приготвя домашна юфка.
По време на фестивала ще бъде експонирана изложба, която ще покаже български и арменски стари рокли и мъжки костюми. Предвижда се и ревю на стари градски шапки от голямата колекция на етнографския музей. Всеки посетител ще има възможност да си направи снимка за спомен със стара шапка.
На научните четения по хуманитаристика ръководител ще бъде професор Иван Маразов.
Темата тази година е “Традиционните символи и итегрирането им в съвременната празнична култура”.
В научната конференция ще се включат учени от Украйна, Беларус, Сърбия и Гърция.
Най- много ще бъдат докладите свързани с българската сватба и символиката около празничната обредност.
В дните на фестивала ще работи училището по български народни танци.
Тази година домакин на танцовата школа ще бъде Ансамбъл “Атанас Манчев” с художествен ръководител Димитър Тонев.
Всички участници в Международния фолклорен фестивал 2004 ще получат символните знаци – диплом за участие и плакет “Нестинари”.