Най-голямото устие на Атлантическото крайбрежие на САЩ е дълго 311 км
Заливът Чесапийк на Атлантическото крайбрежие на САЩ е една от перлите сред природните чудеса на Америка. Той е най-голямото устие в Северна Америка и една от най-богатите на флора и фауна делти в света. От всички 130 делти в Северна Америка заливът Чесапийк е най-дълъг и най-широк. Басейнът на тази необикновена природна забележителност се разпростира на територията на шест американски щата - Делауеър, Мериленд, Ню Йорк, Пенсилвания, Вирджиния и Западна Вирджиния и федералнния окръг Колумбия, където е столицата на САЩ Вашингтон. Населението около залива сега е 17 милиона души, но продължава да се увеличава. До 2020 г. то ще достигне 18 милиона души, прогнозират американски социолози.
Дължината на Чесапийк е 311 километра от Хавър де Грейс до Норфолк. Ширината му варира от 5,5 километра при Абърдийн до 56 километра при Романтик ривър.
Половината от водата си заливът получава от Атлантическия океан. Останалата част идва от 150 големи и малки реки и потоци в акваторията на залива, чиято площ е над 100 000 квадратни километра. 50 процента от сладката вода се стича от огромната река Съскехана. Смесването на водата от морето със сладководните речни притоци прави условията в залива особено благоприятни за животинските и растителните видове. Чесапийк е изненадващо плитък. Средната му дълбочина е около 6 метра. Бреговата линия на залива Чесапийк и неговите притоци е около 17 000 километра. Над 3600 видове риби, животни и растения обитават делтата, около която живеят над 16 милиона души. Районът на Чесапийк е чудесна зона за почивка и възстановяване на милиони хора. Освен това той е източник и на огромни рибни и други морски деликатеси. Историята на залива започва преди около девет хиляди години, когато е започнало оформянето в днешния му вид. В последния етап на ледниковия период топенето на ледовете напълнило днешното корито на Съскахана. 1000 години преди новата ера местните жители започнали да развиват земеделие в региона. Новата история на Чесапийк и неговите околности се свързва с установяването на първото селище на европейски преселници на територията на днешния щат Вирджиния през 1607 г. Те нарекли селището Джеймстаун в щата Вирджиния през 1607 г. на името на Джеймс ривър. През следващите три века районът около залива преживял всестранен разцвет. В залива Чесапийк се намират две от петте най-големи северноатлантически пристанища на САЩ - Балтимор и Хемптън роудс. Балтимор е главният порт в горната част на залива. А пристанищната група Хемптън роудс обгражда Норфолк на устието на Джеймс ривър. Това пристанище е важен пункт за износ на тютюн и въглища.
Заливът Чесапийк е забележителен и с уникалната си 28-километрова система от мостове, тунели и изкуствени острови в долната част на залива. Изграждането на системата води началото си от 1958 г. Тя свързва Норфолк с Хемптън Роудс. Тунелите и мостовете били изградени, за да може заливът да се пресича с автомобили, без да се пречи на интензивното корабоплаване. Зоната на Чесапийк бе първата екозона в САЩ, за която бе подготвена комплексна програма за поддържане и запазване на уникалния й екологичен характер от неизбежните поражения на съвременната цивилизация.