Парадоксите по плажовете по Южното Черноморие продължават
От утре започват проверки на плажовете на север от Бургас – съобщи за Бургас инфо зам. председателя на областната служба по водно спасяване д-р Андрей Найденов.
Първите плажове, които подлежат на щателен оглед са тези в Слънчев бряг и Несебър. Няма да бъде пропуснат и плажа на територията на ваканционно селище “Елените”. Там в началото на сезона бяха констатирани доста нарушения, но в момента поне необходимият брой спасители е осигурен. Д-р Найденов сподели още, че във ваканционното селище все още няма медицински пункт.
Парадокс според зам. председателя на службата по водно спосяване е и факта , че по Южното Черноморие в края на сезона все още няма открит официално плаж. Нито един плаж на юг от града ни не отговаря на всички изисквания.
При първите проверки на комисията в началото на сезона на всички концесионери е бил даден едномосечен срок, в който плажовете да се приведат във вид отговарящ на всички изисквания. С тези препоръки и изисквания не се е съобразил обаче нито един наемател. Почти никъде не е спазен необходимият брой спасители, на много места не е осигурен и медицински персонал.
Всички протоколи от приключилите вече проверки на областната служба по водно спасяване са били изпратени в Министерството на Регионалното развитие и благоустройство, сподели още д-р Найденов. Този път в следствие на тези протоколи, Министерството е започнало паралелни проверки.
За разлика от предишни проверки, министерските експерти са потвърдили констатациите на областната водноспасителна служба. Тъй като концесионните договори са подписани именно с Министерството на регионалното развитие, то трябва да определи и санкциите които да бъдат наложени на концесионерите. Надеждите са , че този сезон, наемателите, които търсят само печалба, без да спазват нормативната уредба ще отнесат солидни глоби. Д-р Найденов коментира още, че проблема със спасителите, концесионерите са били длъжни да решат още в началото на туристическия сезон.Според него въпреки, че има недостиг на спасители, поради факта, че голяма чест от добре обучените искат да работят в чужбина, заради доброто заплащане и условия на работа, наемателите са длъжни да осигурят такива на стопанисваните от тях плажове.
Много от момчетата, които са започнали работа,като спасители в началото на сезона по нашите курорти, не дочакват края на лятото. Те напускат, поради недобрите условия които им предлагат концесионерите.Често пъти те не получават и предварително уговорените възнаграждения. В повечето случаи спасителите подписват трудови договори на минимална работна заплата, а останалата сума се договаря устно с работодателя.
Има шансове около 10 плажа да бъдат официално открити до края на сезона – това разбира се е поредния парадокс,в края на сезона да откриваме плажове- допълни Андрей Найденов, но е нормално за българската държава. Открити могат да бъдат плажовете в Сарафово, Поморие и Созопол, както и Бургаския северен плаж.
До този момент броят на удавените по Южното Черноморие е 9. Последата жертва морето взе през изминалата седмица – мъж на 54 години от Плевен. Повечето инциденти са станали на неохраняеми плажове.Сред жертвите има чужди туристи и деца.