Идва археологическото лято’2008 - Бургас - Информация за Бургас, Новини от Бургас. Bourgas,  Burgas www.bourgas.org
 
   Начало  Начало       Екипът  Екипът       Уеб дизайн Бургас  Уеб дизайн Бургас    Bourgas.Org in English language  English           056 / 82 63 25
    Всеки ден

  Бургас новини
    Култура и изкуство
    Бизнес
    Маневра
    Крими
    Политика
    Новини от Бургас
    Арт Изложби
    Вашето мнение
  Bourgas.Org
  Онлайн магазин за спално бельо  Онлайн магазин за спално бельо
  Бургас  Бургас
  Фото-галерия  Фото-галерия
  Уеб директория  Уеб директория
  Град БУРГАС  Град БУРГАС
  Web catalogue  Web catalogue
  Малки Обяви  Малки Обяви
  Заведения  Заведения
  Театър програма  Театър програма
  Опера програма  Опера програма
  Бургас
  Обяви от Бургас  Обяви от Бургас
  Бургаските езера  Бургаските езера
  Никулден  Никулден
  Черно море  Черно море
  България числа  България числа
  Община Бургас  Община Бургас
  Област  Област
  Бургазлии  Бургазлии
  Селища  Селища
  История  История
  География  География
  Кметски екип  Кметски екип
  Култура
  Школи по изкуства  Школи по изкуства
  БургасФото.com  БургасФото.com
  Изложби в Бургас  Изложби в Бургас
  Бургас Арт  Бургас Арт
  Археология  Археология
  Арт галерии  Арт галерии
  Музиканти  Музиканти
  Музеи  Музеи
  Маневра  Маневра
  Опера Бургас  Опера Бургас
  Поети  Поети
  Проза в Бургас  Проза в Бургас
  Танцово изкуство  Танцово изкуство
  Театър  Театър
  Традиции  Традиции
  Художници  Художници
  Клубове  Клубове
  Кино  Кино
  Православен календар  Православен календар
  Бизнес
  Партии в Бургас  Партии в Бургас
  Магазини в Бургас  Магазини в Бургас
  Архиви  Архиви
  Бизнес в БУРГАС  Бизнес в БУРГАС
  Услуги в Бургас  Услуги в Бургас
  Съсловия  Съсловия
  Web design  Web design
  Фирми в Бургас  Фирми в Бургас
  Институции  Институции
  Морски бизнес  Морски бизнес
  Избори 2009  Избори 2009
  Банки, кредити  Банки, кредити
  Транспорт  Транспорт
  Кметовете  Кметовете
  Общински Съвет  Общински Съвет
  ИЗБОРИ 2007  ИЗБОРИ 2007
  Приятели
    Онлайн застраховане, застраховки имущество и медицински застраховки
    Подборка
    Хотели в България
    Любовен хороскоп
    Майсторите.com
    Банери
    GrozenGrad.com
    Стара Загора
    Обяви от Бургас
    Снимки - архивна
    В ЦЕЛТА архивна
    МУЗИКА - архивна
    Bourgas News
    Amam.bg
    Company Index
    Electron.bg
    Монтана
    Moreto.net
    Сандански
RSS емисия с последните новини





[ Форум Бургас ] [ Добави сайт ] [ Добави обява ] [ Добави хотел ] [ Добави екскурзия или круиз ] [ Добави снимка ] [ Блог ]


Новините от днес  Архив новини  Предстоящи събития  Последно от Форума
Най-четеното за това денонощие:        В новини    В справочника 
Най-четеното за последните 30 дни:    В новини    В справочника 
Идва археологическото лято’2008

Учени предупреждават за разрастване на иманярските набези. Въпреки това металотърсачите вече са съвсем легално "украшение" в много автомобили.


Може и да е малко преувеличено, но може и да е възможна прогнозата на директора на Националния исторически музей Божидар Димитров,  че „ако иманярските набези продължават със същите темпове, както в последните две десетилетия, до четири-пет години почти цялото културно-историческо наследство на България ще бъде изнесено зад граница”.
Приближаването на астрономическото Лято и започването на археологическото събудиха темата за иманярството и бездействието, а в някои случаи и на съдействието на държавата. Защото авторитетите в археологията са категорични, че вина за най-голямото бедствие за българското историческо наследство имат онези 240 души в парламента, които със своето бездействие правят възможно безнаказаното изравяне и изнасяне на ценности.

Съществуващият законов уют

направи иманярите спокойни, нагли, богати и разполагащи с техника, по-добра от тази на археолозите. Не е тайна, че почти няма могила, по която да няма следи от техните набези. Археологът Георги Китов посочи като пример с. Арчар, Видинско. Там е бил древният римски град Рациария, чиито останки днес денонощно се разкопават.
“Цяла България знае, че се копае там и никой нищо не е направил да ги спре. Те копаят пред очите на властта и със съдействието на властите. Копаят с фандроми, орат, ровят с металотърсачи - всички го знаят и никой не ги е спрял. Същото е и в други римски градове, същото е и на много други места, където се купуват земи. Рови се дълбоко, за да се разбъркат пластовете и да се извадят предмети, които имат някаква стойност. Единствените незаплашени от иманяри места са високопланинските райони над 1700 метра, защото там археологически обекти няма". Тези думи, изречени с голяма болка, са пак на Георги Китов.
Подобно е положението и на много други места. Например районът на Никополис ад Иструм край Самоводене се използва едва ли не като полигон за обучение на иманярите. Там набезите  също са непрестанни от 1990 година насам.

Не са тайни тържищата

където се продават находките – има ги в повечето големи областни градове. Иманярите си говорят в интернет, дават си ценни съвети, винаги се намира и кой да ги консултира. Даже имаше и такъв случай - бившият шеф на Историческия музей в Ямбол Димитър Драганов се оказа иманяр и беше арестуват като бос на 19-членна банда за незаконни разкопки. Същият Драганов беше и шеф на отдел "Археология" в Русенския музей, а заедно с него хванаха още двама каналджии, единият от които е известен столичен бизнесмен, но от прокуратурата не назоваха името му. После ги пуснаха под гаранция, като за Драганов тя беше... 7000 лв!?
Припомняме, че акцията на антимафиотите беше на 1 февруари в Русе, Варна, Добрич, Пловдив и Бургас. Истината обаче е, че още първото звено, което трябва да се бори с иманярството - българската полиция, не разполага с възможности за това. Или поне с такива, каквито имат техните колеги от Италия и Гърция. Най-малкото - липсват им високопроходими джипове.

Арестуват основно дилърите

Затова единственото, което може да прави нашата полиция и го прави, е да арестува дилърите - тези, които изкупуват отделните предмети. И ако това може да се оправдае с липсата на пари, то какво оправдание могат да имат законfтворците за допуснатите пробойни. Защото надежди за един добър Закон за  културно-историческите паметници има поне от 20 години. Наистина с него също иманярството в България няма да бъде изкоренено, но ще се регламентират поне частните колекции, създаването на частни музеи, аукционите. Казано с други думи - ще се регламентира контролът върху обмена на антики.
И още едно сравнение: в Гърция със закон е забранено на частници да колекционират антики. В България не е така - някои имат право да колекционират, а други ги съдят за същата дейност. Самите присъди също се смятат за недостатъчни - от 3 до 5 години лишаване от свобода и глоба от 5000 до 10 000 лева. Но повечето иманяри се измъкват или получават условни присъди .Трябва едва ли не да ги хванат в едната ръка с металотърсач, в другата с лопата, с шепа монети и статуетка, и едва тогава, ако има свидетели, може да се заяви твърдо, че този човек е иманяр и в момента извършва престъпление.

В челната европейска тройка

България е сред трите страни в Европа (с Гърция и Италия) с най-много паметници - 43 хил. регистрирани, но те според археолозите са много повече. „Въпросът е обаче как ние да направим така, че иманярството да спадне до един санитарен минимум ?” пита се проф. Николай Овчаров.
Публична истина е, че през 90-те години на миналия век беше „Златният век” на иманярство. Тогава държавата беше в преход, никой не пречеше на стотиците хиляди металотърсачи, колекциите се правеха безпроблемно, но най-лошото беше, че много нещо се изнесе в чужбина. Цялата страна се надупчи като швейцарско сирене, а унищожените паметници едва ли могат да бъдат преброени.
Казват също, че незаконната търговия с антики носи най-много пари след бизнеса с наркотици и трафика на хора. Находките се прекарват до чуждите пазари по пътя на дрогата. Много от босовете се хвалят с протекции от високо ниво и живеят охолно, необезпокоявни и недосегаеми. Да се питаме ли тогава защо се бави законът ?!
А иначе археологическото лято 2008 е обещаващо – в търсене на руините на уникална църква, съхранявала мощите на Свети Иван Рилски. Освен, че е съхранявала в продължение на 80 години мощите на светеца, църквата "Св. Иван Рилски" във Велико Търново, е интересна и поради факта, че е разположена на 70 метра от комплекса "Свети Петър и Павел".В него е бил заточен през 1393 - 1394 г. Патриарх Евтимий. Търсенето на руините на църквата станало възможно, тъй като било локализирано сравнително точното й разположение.
Ще има и разкопки на западната част на комплекса Перперикон, ще бъде проучена и средновековната крепост Урвич до село Кокаляне, Софийско, археолозите ще работят и в Сливенско.
Няма сведение само къде ще работят иманярите през тяхното “археологическо лято”. Всъщност за тях работата не спира целогодишно.


Автор: Лора Янова, снимки БГНЕС







06.06.2008 20:07
Ключови думи:
Bookmark and Share Subscribe
10824 0 Добави коментар
   Няма коментари към тази новина

Новини с подобна тематика
В Бургас отбелязаха Деня на арменците
На 24 април почитаме паметта на жертвите от геноцида над арменците извършен в периода 1915 – 1923 г. Венци и ...
текст на новината
"Бургас и морето" пряко по bTV
Два часа и половина ще продължи 26-ото издание на музикалния конкурс „Бургас и морето", който bTV ще излъчи тази ...
текст на новината
Близо четиридесет гърци от общините Мелики и Серес участваха във възкресяването на древните обичаи Кукеровден и Паликош в странджанското село Кости на първи март
Те са потомци на някогашни преселници от селото и съхраняват в Северна Гърция български обичаи като ...
текст на новината
Бургас почете паметта на Васил Левски
135-ата годишнина от смъртта на Васил Левски събра край паметника му в Морската градина стотици бургазлии. ...
текст на новината
Културен клуб на пенсионера Морски звуци обновен с 5 хил.лв.
Кметът на Бургас Йоан Костадинов бе официален гост на откриването на обновения Културен клуб на пенсионера ...
текст на новината
"Бургас "75" се нареди в Топ 10 на German OPEN 2007
Най-успешно представящият се зад граница и в републиканските шампионати на България клуб по спортни танци ...
текст на новината
1 |

 Бързо Търсене

Bourgas.org Новини
В сайта
    Днес е 22.01.2025 часа
    
  Категории новини
 
·  Новини от Царево

·  Новини от София

·  Новини от Варна

·  Новини от Пловдив

·  НДСВ

·  ДСБ, Синя Коалиция

·  Лидер, Новото време

·  АТАКА

·  Зелените

·  ГЕРБ

·  БСП

·  ПР Публикации

·  ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

·  Община Бургас

·  РЕФЕРЕНДУМ 2008

·  Вестник КОМПАС

·  Черноморски Фар

·  Преглед на печата

·  Вашето мнение

·  Вестник ФАКТОР

·  Архитектура

·  Новини от Бургас

·  Дезинформация

·  Новини от Созопол

·  Новини от Несебър

·  Новини от Поморие

·  Новини от България

·  Новини от света

·  В ЦЕЛТА, с Марко Бонев

·  Мисъли, с Петър генчев

·  Култура и изкуство

·  Традиции и обичаи

·  Арт Изложби

·  Институции

·  Бизнес

·  Туризъм

·  Недвижими имоти

·  Политика

·  Екология, Здравеопазване

·  Образование

·  Хора

·  Технологии

·  Наука

·  Спорт

·  Работа

·  Крими

·  Православен календар

·  Сноби

·  Bourgas.Org Представя

·  Маневра

·  Избори





  Услуги в Интернет
 
  ·  намерих точка ком

  ·  Държавен вестник

  ·  Електронен портал за административни услуги

  ·  Окръжен съд

  ·  Летище Бургас

  ·  Порт Бургас

  ·  E-mail to SMS

  ·  ВИК Бургас

  ·  Bourgas.Net

  Архив новини

«      януари 2025      »   
По
Вт
Ср
Че
Пе
Съ
Не
01
30
31
01
02
03
04
05
02
06
07
08
09
10
11
12
03
13
14
15
16
17
18
19
04
20
21
22
23
24
25
26
05
27
28
29
30
31
1
2
06
3
4
5
6
7
8
9


  Анкета
Къде пазарувам най-често
в кварталния супермаркет
във фирмените магазинчета наоколо
в БИЛЛА
в МЕТРО
в PLUS
в супермаркет ЕВРОПА
където падне

Виж резултатите

bourgas@abv.bg
office@bourgas.org
development@bourgas.org
Bourgas.org Team
Phones:
+359 888 305968
+359 888 856618
Office:
+359 56 845239
ICQ #: 70055985
Skype Me™!


Абонамент
Име:

E-mail:


Твоите безплатни обяви
Фирми каталог





      1998-2008 Copyright Bourgas.Org     Права и собственост     Реклама в Bourgas.org     Контакти     Бургас     Варна     Уеб дизайн Бургас

curved-stepdown