В Бургас предстои още една обработка на проблемните места срещу кърлежи. Периодично се прави и биотопна обработка на ларвите на комари. Това е много важен процес в борбата срещу комарите – да се хване комара преди да излети, съобщи за Бургас инфо директорът на дезинфекционната станция д-р Любен Недков. Комарите са много опасни кръвосмучещи насекоми. Бургас е морски град и е достатъчен само един моряк болен от малария, за да пламне епидемия в града, допълни д-р Недков. Друг развъдник на комарите е канала, който започва от Атанасовското езеро и продължава до Солниците. Проблемна може да се окаже и всяка една локва застояла вода, тъй като от нея могат да излетят до 5 – 6 хиляди комари. Престоялата вода е предпоставка за излюпването на много комари. Препаратите трябва да се нанасят именно в такива водоеми със застояла вода. Факт е че комарите през това лято са намалели. ”Ако някой каже, че и един комар няма да остане, това звучи непрофесионално. Ще има комари, но просто няма да се толкова много”- каза шефът на станцията.
Проблем през сезона на територията на Бургас се оказват бълхите. На ден в дезинфекционната станция постъпват по 3-4 заявки за обработки на мазета. Най- проблемни са жилищните сгради с отворени мазета. Приносители на бълхи са и безпризорните кучета. Мишките също се оказват потенциалните разпространители на бълхи. Д-р Любен Недков препоръчва мазетата да се заключват, за да нямат достъп бездомните кучета и котки до тях. От мазетата бълхите си намират дупчици и могат да плъзнат в целите жилищни кооперации. Регистриран е случай, в който кърлежи са намерени на осмия етаж на жилищна кооперация. След оглед на обекта специалистите са установили,че приносител на кърлежа е гларус, който се храни от кофите за боклук. Пренесен на покрива кърлежът попада в разможителен период и от там започва нашествието в жилищните части на сградата.
Плъховете, обичайно обитават каналната мрежа. Те се разполагат в близост до храна и вода. Най- много се срещат в канализацията на Пристанището и складовете за зърно. Това е много сериозен проблем според д-р Недков, но за съжаление на този етап Пристанището не се обслужва от общинската служба. На целия град канална дератизация не се прави, защото е скъпо. Действа се по сигнали на граждани за жилищни сгради. Гризачите се унищожават с отровни примамки със забавено действие, или т.н. хитри препарати.
Сега се е появила и една нова бубулечка, която се казва жътварка. Тя прилича на хлебарка и се появява по време на жътвата. След като се ожъне, тя няма с какво да се храни и започва да се размножава. През този период жътварката не яде и не пие вода. Заравя се в почвата и снася яйцата си. Тази бубулечка не е опасна но е доста досадна. Особено неприятна е вечерно време защото обича силна светлина.
За първи път в Бургас този сезон са се появили и скорпиони. Те стъпват в града ни, заедно със цитрусовите плодове от корабите, които ги пренасят. Този вид скорпион не е отровен и не е опасен. Без проблем се унищожават с препаратите, с които разполага дезинфекционната станция. Борбата с тях не е трудна, но появата им е изненада и за специалистите. В Бургас неприятните бубулечки са засечени само в центъра. В комплексите на града не е установено наличието им. Това се обяснява с мазета в централната част които са влажни, а голяма част от тях и пълни с вода.
До края на сезона ще продължи работата по обезпаразитяване на района. Това ще стане по предварително уточнен с община Бургас график. Д-р Любен Недков сподели, че обработката на ларвите трябва да се извършва целогодишно.Тя трябва да започне още през месец януари или февруари, защото и под снега има живи ларви. Това до сега не се е правило като трябва, но общинската администрация подхожда с разбиране и надеждите са още тази зима да се извършат тези обработки.
Дезинфекционната станция работи изцяло по новите изисквания на ХЕИ и по новите системи за самоконтрол. Станцията има договори с различни предприятия, фирми, магазини за хранителни стоки, складови бази. Тя поддържа и 90 % от детските градини в Общината. Работи се на минимална печалба, поради социалния статут на службата. Цените са не са високи, а хората редовно търсят съдействие при нашествие на насекоми в жилищата си. Ако имате подобни проблеми можете да се обърнете за съдействие на телефони 2 20 51 и 2 59 10.