Това става ясно от запис, излъчен по катарската телевизия "Ал Джазира" късно снощи. Двамата българи са Ивайло Красимиров Кепов от град Бобошево и Георги Василев Лазов от Благоевград.
На записа се виждат българите, чиито ръце са оковани с белезници. Зад тях стоят трима въоръжени маскирани мъже. На стената зад тях се вижда знамето на терористичната групировка "Монотеизъм и джихад", на което е изобразено златен кръг. Според записа, двама от похитителите са въоръжени с автомати, докато третият стои срещу камерата с насочен гранатомет.
На записа един от мъжене чете изявление, но гласът му не се чува. Исканията на похитителите бяха прочетени от телевизионния говорител на "Ал Джазира". Видеокасетата е получена в телевизията вчера.
Двамата похитени са шофьори на ТИР-ове, пратени на работа в Ирак.
Благоевградската спедиторска фирма "Димитрова-Стоименов- Грация-Ева" е компанията, която е изпратила двамата отвлечени от иракски бунтовници българи на работа в Ирак, съобщиха от МВнР. Близките им са информирани за случилото се.
Двамата български шофьори са заминали за Ирак на 18 юни. Те трябвало да разтоварят стари коли на иракско-сирийската граница, но вместо това са ги разтоварили в Мосул. Това заяви за Агенция "Фокус" собственикът на спедиторската фирма "Димитрова-Стоименов-Грация-Ева" Иван Стоименов. Той е разговарял за последен път с Ивайло Кепов и Георги Лазов преди 6-7 дена, когато те били на сирийско-иракската граница.
България няма да променя външната си политика, заради похитители. Това заяви за Би Ти Ви министърът на външните рабпти Соломон Паси. След полунощ в Министерството на външните работи министър Паси свика спешно кризисен щаб, в който освен политическото ръководство на МВнР, участват и ръководствата на Националната разузнавателна служба и "Военна информация".
Посланикът ни в Ирак е уведомен за случилото се. Българският посланик в САЩ Елена Поптодорова също е информирана за случая. Тя поддържа връзка с Държавния департамент на САЩ. Говорителят на външното министерство Гергана Грънчарова заяви, че са информирани и посланиците ни във всички държави, граничещи с Ирак. От МВнР призовават българите да ограничат до минимум посещенията си в Ирак.
Групировката "Джамаат ал Таухид и Джихад" -"Монотеизъм и джихад" - тази, която е похитила и двамата българи - пое отговорност за обезглавяването през месец май на американския предприемач Никълъс Бърг и на южнокорейския преводач Ким Сун Ил в края на юни. Смята се, че тя стои и зад серията атаки срещу полицията и силите за сигурност в Ирак през миналия месец, при които загинаха сто души.
На 10 май ислямистки интернет сайт показа видеозапис, на който се вижда обезглавяването на цивилен американец. Екзекуцията, според съобщението в записа, е отмъщение за нашумелите извращения срещу иракски пленници. Жертвата е 26-годишният Никълъс Бърг от Филаделфия, който е цивилен работник в Ирак. Тялото му бе открито на 8 май в Багдад. Според текста към видеоматериала прекият извършител на убийството е Абу Мусаб аз Заркауи и групировката "Монотеизъм и Джихад". Според източници от ЦРУ обаче, убиецът не говори с йордански акцент като Заркауи, който бил просто поръчител на акцията.
Същата групировка, на 21 юни, изпълни поредната си заплаха и обезглави южнокорейския заложник Ким Сун Ил след изтичането на срока на обявения ултиматум.
Иракската въоръжена групировка искаше Сеул да прекрати сътрудничеството си американската администрация в Ирак.
Абу Мусаб аз Заркауи е един от най-приближените хора на лидера на международната терористична мрежа "Ал Кайда" Осама бен Ладен. Държавният департамент на САЩ увеличи наградата за неговото залавяне от 10 на 25 милиона долара. В същото време Заркауи не е списъка на ФБР нa най-издирваните терористи. 37-годишният йорданец е един от главните лидери на "Ал Кайда" и ръководи съпротивата в Ирак. В края на 80-те години Заркауи заминава за Афганистан, за да се бие заедно срещу съветските войски. През 1991 г. се завръща в Йордания и по-късно е вкаран в затвора. Освободен е едва през 1999 г. Отново заминава за Афганистан, където се свързва с "Ал Кайда" и изгражда собствен тренировъчен лагер. По време на военната операция на САЩ в края на 2001 г. по данни на западни разузнавателни служби е тежко ранен в крака, но успява да избяга в Техеран. Месеци по-късно се установява в Багдад, където кракът му е ампутиран. Първата си поява на световната сцена Заркауи дължи на американския държавен секретар Колин Пауъл, който в своята реч на 5 февруари 2003 г. пред Съвета за сигурност на ООН представя присъствието на Заркауи в Ирак, като връзка на "Ал Кайда" с режима на Саддам Хюсеин. Заркауи е разследван за планиране на атентати в Германия, Франция, Великобритания и Испания.
Заркауи споделя идеологията на Осама бен Ладен, но по-скоро е връзка между терористични групировки като "Ал Кайада" и "Ансар ал Ислам" и такива, които оперират в Ирак, Сирия, Германия. Според разузнавателните служби, 116 привърженици на Заркауи са заловени в различни европейски и арабски страни.