14 годишно момче от Карнобат е настанено в бургаската болница с диагноза остра вяла парализа на лицев нерв, съобщиха за Бургас инфо от РИОКОЗ Бургас. Заболяването е станало след простуда, уточниха епидемиолозите.
Причинява се от полиомиелитните вируси I, II и III тип от рода Ентеровирус. Предава се по фекално-орален и въздушно-капков механизъм. Заболяването засяга предимно ранната детска възраст.
За своевременно откриване на съмнителни или вероятни случаи на полиомиелит у нас се провежда интензивен епиднадзор на острите вяли парализи / ОВП /. Епиднадзорът включва откриване, незабавно съобщаване и епидемиологично проучване на всички случаи на ОВП при деца до 15 год., събиране на данни от съобщаващите институции, анализиране на данните и използването им за конкретни действия; съобщаване на резултатите от анализа и осигуряване на обратна информация за всички нива на системата за епиднадзор и заинтересованите участници. От м. юни 2002 г. се извършва ежеседмичен контрол и съобщаване на случаи на ОВП в лечебните заведения на страната.
През изминалата 2006 г. в Бургаска област са регистрирани няколко случая на ОВП. Два от тях бяха на двете близначета от Несебър. Тогава бе установено, че причинител на невроинфекцията е ваксинален полиомиелитен вирус. Това е изключително рядко заболяване и се среща едно на 1 500 000. Клиничното проявление на заболяването е доближаващо се до това при заболявания причинени от дивия щам на полиомиелитния вирус. Основното средство за профилактика на Полиомиелита е активната имунизация на населението с тривалентна, орална жива полиомиелитна ваксина.
Съгласно Имунизационния календар на Република България днес за активна имунизация се използва живата полиомиелитна ваксинана Сейбин, съдържаща I, II и III тип полиомиелитен вирус. Ваксината се прилага по две капки през устата на 6 приема на 2, 3 и 4-я месец след раждането.
18.01.2007 01:32
Автор: Burgas Info
Ключови думи:
|