Лидерът на ДПС Ахмед Доган ще върне ордена "Стара планина" І степен, който получи преди няколко месеца за заслуги към запазване на етническия мир и във връзка с 50-ия си рожден ден. Днес Доган получи подкрепата на Централното оперативно бюро и депутатите си. Повод за решението му е награждаването на проф. Васил Мръчков със същото държавно отличие. Не може палачът и жертвата да стоят на един и същи подиум, аз отказвам да бъда в такава компания като акт на морален протест, обясни Ахмед Доган.
Президентът Първанов още не е информиран за намерението на Доган. Лидерът на ДПС не се чувствал задължен да го прави.
Терминът заедност не означавал да се правят безпринципни компромиси, а съдържал в себе си ясна ценностна система, която да обединява обществото, а не да го конфронтира. Доган се учуди на изказването на Огнян Герджиков, че реакцията му за награждаването на проф. Мръчков е емоционална. Касим Дал и моя милост бяхме осъдени по същото време, когато проф. Мръчков беше главен прокурор, припомни Доган. В мотивите на указа е записано, че наградата са за изключителни заслуги към Република България и във връзка със 70-ата годишнина на проф. Мръчков.
Лидерът на ДПС зададе реторичен въпрос дали парламентарният шеф знае, че през периода 19986-1990 г. са били изпратени в затвора и в Белене 517 души без съд и присъда. Когато си прокурор, няма как да не участваш в това, е категоричен Доган. Заместникът му Юнал Лютфи припомни, че по това време над 1 млн. български турци са били преименувани, а други са били изгонени от страната. Въпреки че актът на отказ от високото отличие е необичаен, не се налагала среща с проф. Герджиков.
В близките два-три дни парламентарната група на Доган ще направи предложение за промяна в Закона за ордените и медалите, за да не се девалвира самата идея за обществено признание. Право да посочва хората, които да се удостояват, има Министерският съвет и председателят на парламента. ДПС настоява шефът на Народното събрание да го прави, но след като получи съгласието на парламентарните сили.
Движението обаче няма да подкрепи подписката на Демократи за силна България с искане за оставката на проф. Огнян Герджиков, защото това може да доведе до парламентарна и дори до правителствена криза. ДПС ще участва в дебата за отстраняването на Герджиков само с едно изказване, за да не поставя под съмнение статута му на председател на 39-ия парламент.
Днес парламентарната групата на ОДС започна подписка за оставката на председателя проф. Огнян Герджиков. Според Екатерина Михайлова предлаганият за орден "Стара планина" проф. Васил Мръчков е бил част от репресивния апарат на предишния режим. България не може да върви напред, ако не скъса с рецидивите на комунизма, коментира Михайлова.
СДС ще подкрепи инициативата на Костов, само ако ОДС успее да събере 66 подписа. Съюзът обаче настоява президентът Първанов да даде обяснение защо последният главен прокурор преди демократичните промени има основен принос към българското общество. Въпросът опира до реабилитация на кадрите от времето на Тодор Живков, каза бившият президент Петър Стоянов и добави, че първата крачка към това е връщането към димитровските награди. Държавният глава трябвало ясно и отчетливо да каже дали подкрепя тази тенденция и как кореспондира случващото се с проевропейските му уклони.
Според Сергей Станишев исканата от Костов оставка е политически мотивирана. Левицата имала критики към работата на Огнян Герджиков, но искането за неговата оставка било неоснователно. БСП-лидерът заяви, че постъпката на Доган е личен избор. Според него обаче предложението на Герджиков е сериозно мотивирано, тъй като Мръчков е един от най-авторитетните юристи на България. Темата за възродителния процес е силно преувеличена, каза още Станишев.
Междувременно президентът Георги Първанов удостои с орден "Стара планина" и председателя на Европейския парламент Патрик Кокс за изключителната му подкрепа за България за бърз напредък към присъединяването на страната ни към ЕС. От своя страна, Кокс заяви, че приема това високо държавно отличие като признание за Европейския парламент.