Мисията на МВФ не се съгласи с планираното увеличение на минималната работна заплата от 25% в проектобюджет 2005. Най-ниското месечно възнаграждание за страната сега е 120 лв. и според предварителните разчети трябваше да нарасне на 150 лв. Ръководителят на мисията на фонда Ханс Фликеншилд обясни, че страната ни не може да си позволи такова повишение. В МВФ били наясно, че заплатите в България са ниски, но нямало как да се увеличат многократно и скокообразно. Фликеншилд добави, че все още в България има ниска производителност в промишлеността и ново увеличение на заплатите ще доведе до по-високи цени и ще се отрази на заетостта.
Ръководителят на мисията добави, че действителното повишение на минималната заплата сега е около 40 процента. През 2001 г. тя е скочила със 17%, през 2003 - с 10 на сто, също с толкова се е вдигнала и през тази година. Още един подскок с нови 10 процента ще е твърде рязък, отбеляза Фликеншилд. Ако МВФ изобщо приеме някакво повишение, то няма да надхвърля 3,5%.
Финансовият министър Милен Велчев обаче каза, че до септември ще се проведат политически консултации по въпроса и едва тогава отново ще се дискутира той.
Въпреки разминаването по въпроса за най-ниските заплати в България, правителството и МВФ са постигнали договореност за сключване на ново споразумение. То ще бъде разгледано от борда на директорите на фонда във Вашингтон на 6 август. Единствената тема, по която не са приключили дискусиите, е увеличаването на минималната работна заплата за следващата година. Според новото споразумение България ще разполага със 130-140 милиона долара, които ще ползва само ако възникнат проблеми с платежния баланс на страната. Както и при всички останали предишни споразумения фондът ще прави прегледи на изпълнените мерки, поясни Фликеншилд.
Милен Велчев каза, че предпазното споразумение с фонда ще бъде първото и последното, но до използването на отпуснатите по него пари от МВФ няма да се стигне. За тези средства се плаща такса "ангажимент", а целта на Министерството на финансите е да я минимизира, обясни преди няколко дни Велчев.
Министърът на финансите съобщи, че се очаква през тази година между 1,5 и 2% от БВП преизпълнение на приходите в бюджета. Постигнато е съгласие с МВФ част от тях да се използват за намаление на бюджетния дефицит до нула процента, за да се постигане балансиран бюджет. Останалата част от около 380 млн. лв. ще отидат за допълнителни разходи.
Една от договореностите с МВФ е следващият бюджет да запази в реално равнище средствата за фонд "Работна заплата" в бюджетния сектор, т.е. ако те се увеличават, това да не е повече от размера на инфлацията, уточни Велчев. Очаква се известно ограничаване на ръста на кредитирането.
Милен Велчев подари кожен колан на Ханс Фликеншийлд като символ на края на политиката "на затягане на коланите".