За една година психичните разстройства в България достигат до 20 процента от общата заболеваемост и са сред най-високите нива в сравнение с другите седем европейски страни, включване в изследване на Световната здравна организация (СЗО). Това се записано и в основния план за развитие в България на психиатрията в общността през следващите десет години. Планът е дело на български и финландски експерти, работещи по туининг проекта "Подпомагане на прехода от институциализирани психиатрични здравни заведения към модел на психиатрия в общността в България".
В България преобладават тревожностните разстройства, които са 13,1 на сто, следвани от депресията - 8,5 на сто, сочи проучването на Световната здравна организация.
Според д-р Тимо Туори, който е постоянен туининг консултант, у нас има развита мрежа от диспансери, които са подходяща база за изграждане на мрежа от центрове за психично здраве в общността.
В България се забелязва неравномерно разпределение на психиатричните дейности - както болничните, така и извънболничните, като психиатрите работят най-вече в големите градове, каза той.
Предлагането на психосоциални рехабилитационни услуги в България е твърде ограничено, се посочва още в основния план. В момента работят само пилотни центрове в София, Благоевград, Пазарджик и Варна, но се предвижда да бъдат осъществени още осем пилотни проекта, финансирани по програма ФАР.
Битовите условия в отделенията в психиатричните болници и в диспансерите са различни, но обикновено са незадоволителни, се казва още в основния план. В стаите са настанени прекалено много пациенти, без каквото и да било лично пространство, а хигиената е на ниско ниво, допълни д-р Туори. Според него персоналът в тези заведения е крайно недостатъчен.